PIERWSZE TYGODNIE ŻYCIA SZCZENIĘCIA

Gdy pierwszy raz spotkasz swoje szczenię, będzie prawdopodobnie w wieku około 8 tygodni. W tym okresie szczenię powinno mieć już za sobą kilka ważnych kroków poczynionych w nauce za pośrednictwem matki i hodowcy. Są one elementarne dla jego rozwoju intelektualnego, ponieważ w przyszłości pomogą mu stać się zrównoważonym i dobrze zsocjalizowanym psem. Kolejny etap jego rozwoju zależny będzie już od Ciebie. Socjalizacja w nowej rodzinie, jasne wyznaczanie roli i granic pozwoli szczenięciu na harmonijny i zdrowy rozwój.

Im więcej zróżnicowanych, pozytywnych doświadczeń szczenię będzie mieć przed osiągnięciem wieku 8 tygodni, tym lepiej będzie przygotowane do radzenia sobie z wydarzeniami codziennego życia. Hodowca wie o tym i będzie często podnosić i głaskać szczenięta. Aby przygotować szczenię do życia bez matki, hodowca przestawi je z mleka matki na pokarm stały, aby mogło samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby w zakresie odżywiania. Jest to okres, w którym szczenię zaczyna szczekać i gryźć oraz uczy się, jakie to uczucie, gdy samo również zostanie ugryzione! Integralną częścią efektywnej opieki zdrowotnej i pielęgnacji jest kontakt z ludźmi. Bardzo ważne jest zatem, by dorastające szczenię miało kontakt z ludźmi od najwcześniejszego wieku.

WITAJ W NOWYM DOMU (OD OK. 8 TYGODNIA ŻYCIA)

Pierwszym krokiem na drodze do satysfakcjonującej relacji z psem jest podstawowe szkolenie szczenięcia. Ułatwi ono wszystkim życie. Szkolenie należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej, zanim utrwalą się złe nawyki.

W wieku trzech miesięcy mózg szczenięcia jest już dobrze rozwinięty, dzięki czemu jest ono w stanie szybko się uczyć. Czas, przez jaki szczenię potrafi skupić uwagę jest jednak bardzo krótki, w związku z czym jego uwaga często ulega rozproszeniu. Należy zadbać o to, aby sesje szkoleniowe były krótkie i częste, po to, aby utrzymać uwagę szczenięcia: idealne są sesje 10- do 15-minutowe, przeprowadzane 2 do 3 razy dziennie.

PIERWSZE KROKI W WYCHOWANIU SZCZENIĘCIA

  • Najpierw naucz szczenię jego imienia, nagradzając je, gdy na Ciebie spogląda.
  • Zaczynaj szkolenie, gdy szczenię jest głodne, czuje się samotne lub jest znudzone. Będzie wówczas bardziej zainteresowane. Staraj się, by szkolenie było przyjemnością i prezentuj je w formie zabawy. Nagradzaj psa za wykonywanie poleceń:
  • daj mu w nagrodę przysmak. My polecamy zdrowe ciasteczka z witaminami przeznaczone specjalnie dla szczeniaków Eukanuba Healthy Biscuits Puppy.
  • pogłaszcz go i pochwal – powiedz np. „dobry pies”, „super” itp.

Podczas szkolenia bądź odprężony, stanowczy i pewny siebie - Twoje szczenię wyczuwa emocje.

CZAS ZABAWY

Zabawy są doskonałą metodą szkolenia szczenięcia i budowania z nim więzi w pozytywny i przyjemny sposób. Najskuteczniejsze są zabawy, które przebiegają spokojnie i są przez Ciebie kontrolowane.

Są jednak zabawy których powinnyśmy unikać. Zabawa w „przeciąganie liny” może sprzyjać agresji, należy więc uważać, by nie stwarzać atmosfery rywalizacji między psem a właścicielem.

Podczas intensywnych zabaw fizycznych szczenię prawdopodobnie będzie podniecone lub sfrustrowane, więc dzieci nie powinny uczestniczyć w zabawach o takim charakterze ani znajdować się w pobliżu. Używać należy wyłącznie zabawek odpowiednich dla psów, które są bezpieczne dla Twojego szczenięcia.

Jesteś szczęśliwym posiadaczem szczenięcia i szukasz więcej informacji i wskazówek na temat wychowania szczenięcia?

Pobierz darmowy przewodnik dla właścicieli szczeniąt przygotowany przez Eukanuba:

podręcznik - szkolenie psa

Autor artykułu: Eksperci Eukanuba

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie