Sztuka nagradzania psa – o czym musisz pamiętać?

Nagradzanie ma kolosalne znaczenie w szkoleniu każdego psa. W końcu chcemy go nauczyć zachowań, które nie leżą w jego naturze – pies musi więc mieć bardzo silną motywację do wykonywania naszych poleceń, nie zawsze dla niego wygodnych. Jak nagradzać i czym? Oto podstawowe zasady.

Nagrody podstawowe i uwarunkowane

To podstawowy podział nagród, jakie możemy stosować w szkoleniu psa. Nagrody podstawowe to wszystko to, czego nasz pupil pożąda, najczęściej smakołyk, ale też pieszczota ze strony właściciela lub ulubiona zabawka. Należy przy tym pamiętać, że w szkoleniu nie sprawdza się chociażby pozwolenie psu na zabawę z innym psem – może go to zbytnio rozproszyć.

Nagrody uwarunkowane natomiast to te, które kojarzą się psu z nagrodą podstawową. Najczęściej wykorzystujemy tutaj popularny kliker lub zwykłą pochwałę. Na dźwięk kliknięcia pies wie, że postąpił prawidłowo i właściciel jest z niego zadowolony. Konsekwencją będzie więc otrzymanie nagrody.

Pamiętaj

Wybór nagrody musi być przemyślany. Nie może to być np. karma, bo przecież pies i tak ją codziennie dostaje, więc nie stanowi ona dla niego żadnej zachęty. To, co będzie wykorzystywane w formie nagrody podczas szkolenia ma być rarytasem.

Jak często nagradzać?

Wszystko zależy od etapu szkolenia. Na początku pies potrzebuje nagrody za samo staranie się i każde prawidłowe wykonanie ćwiczenia. Nagradzamy go tak długo, aż wykona nasze polecenie na co najmniej 80% poziomie powtarzalności.

Gdy doskonalimy efekty szkolenia pies musi być nagradzany rzadziej. Właściciel może dać smakołyk lub pogłaskać pupila wyłącznie za idealnie wykonane ćwiczenie. Zwiększamy również odstęp czasowy pomiędzy nagrodami i różnicujemy je – raz może to być smakołyk, innym razem zabawka.

Pamiętaj!

Pies może otrzymać nagrodę wyłącznie jako konsekwencję pożądanego przez nas zachowania. Nie może ona być jednak jego głównym celem, dlatego nie wolno pokazywać mu np. smakołyka i trzymać go przy psim nosie do czasu, aż wykona prawidłowo ćwiczenie.

Utrwalanie zachowań przez nagradzanie

Po zakończonym szkoleniu mamy prawo oczekiwać, że pies będzie wykonywał nasze polecenia bez nagradzania go za to. Nie można jednak z tym przesadzać. Co jakiś czas należy wrócić do systemu nagród, aby utrwalić w zwierzaku pożądane zachowania. Nie zawsze musi to być smakołyk czy zabawka – czasami dostateczną nagrodą dla zwierzęcia będzie pochwała ze strony właściciela czy wspólna zabawa w kynoparku.

W szkoleniu gruncie rzeczy chodzi o to, aby zmotywować psa do pracy i zachęcić do posłuszeństwa. Nagrody są tutaj więc nieodzowne. Celem natomiast zawsze jest doprowadzenie do sytuacji, w której pies wykonuje polecenie bez intencji otrzymania za to nagrody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie