Czystość w domu, w którym mieszka pies. Podstawowe zasady

Każdy właściciel psa prędzej czy później zacznie narzekać na to, że jego pupil jest na bakier z higieną. Faktem jest, że utrzymanie idealnej czystości w domu, w którym mieszka pies, jest zadaniem trudnym, a czasami wręcz niemożliwym. Warto jednak zadbać o porządek, aby nie dopuścić do całkowitego zapuszczenia domu. O czym pamiętać? Po jakie rozwiązania sięgać?

Dbaj o czystość psa

Najwięcej zabrudzeń w domu, w którym mieszka pies, powstaje z powodu niewłaściwego dbania o czystość pupila. To wina właścicieli. Kłaczki, fragmenty sierści, piasek – to wszystko jest codziennością. Nie oznacza to jednak, że należy to zaakceptować i się do tego przyzwyczaić.

Najważniejsze w utrzymaniu czystości w domu jest systematyczne czyszczenie psa. Po każdym spacerze warto przetrzeć psią sierść specjalnymi chusteczkami lub rękawiczkami – są nasiąknięte płynem, który bardzo dobrze usuwa lekkie zabrudzenia, pozostawiając przy okazji przyjemny zapach.

W okresie linienia niezbędne jest regularne szczotkowania psa – najlepiej robić to na dworze, ewentualnie w wannie. Dzięki temu wypadająca sierść nie będzie aż takim problemem.

Najwięcej brudu pies „produkuje” po spacerze w deszczowy dzień. Przed przekroczeniem progu mieszkania trzeba dokładnie umyć łapy pupila. Można pomóc sobie szczotką, która usunie piasek i ziemię. Dobrze jest też przetrzeć psa ręcznikiem, aby pozbyć się z sierści nadmiaru wilgoci.

Czyszczenie podłogi

Stan podłogi bardzo często zdradza obecność psa w domu. Widać na niej fragmenty sierści, plamy po ślinie i wodzie z miski. Nie ma na to innego sposobu niż regularne odkurzanie i mycie. Właściciel, który chce mieć porządek w domu, musi przyzwyczaić się do tego, że będzie sprzątać znacznie częściej niż ci, którzy psów nie mają.

Do mycia podłogi warto stosować specjalne płyny ze zwierzęcych serii. Są one tak samo skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, jednak nie zawierają silnych detergentów. Są więc bezpieczne dla psa, który przecież może polizać podłogę. Chemiczne środki powodują alergie, podrażnienia, a ich zapach jest dla psów bardzo nieprzyjemny.

Naucz psa kultury

Aby ograniczyć zabrudzenia spowodowane obecnością psa dobrze jest od początku uczyć pupila pewnych zachowań. Nie pozwalajmy, aby wskakiwał na kanapę i meble – trzeba mu sprawić legowisko. Lepiej też ograniczyć psu możliwość wchodzenia do wszystkich pomieszczeń – szczególnie dotyczy to sypialni i łazienki.

Mimo tych starań idealne utrzymanie czystości w „psim” domu nie zawsze jest możliwe. Warto się jednak starać – nie tylko z powodów estetycznych, ale także zdrowotnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie