- Co zrobić, by Twój pies wracał do Ciebie gdy go wołasz
- Mój pies demoluje mi dom, gdy zostaje sam!
- Co należy zrobić, by wychować psa stwarzającego problemy?
- Jak pokonać lęk przed klatką ? - przyzwyczajenie psa do klatki
- Dlaczego mózg Twój i Twojego psa potrzebuje stymulacji
- Dlaczego nie należy zostawiać szczeniąt w spokoju?
- Brykanie, to jest coś co lubimy najbardziej czyli jak się skutecznie bawić ze swoim psem.
- Jak przyzwyczajać zwierzaki do siebie nawzajem?
- Kilka słów o przyczynach zaburzeń zachowań psów
- Podwójny problem – czyli, czy należy brać szczeniaki z jednego miotu?
- Siadanie bez przemocy - komunikacja z psem
- Leżenie zahartowane psa
- Czy ten pies gryzie?
- Problematyczne wokalizacje Twojego psa
- Na czym polega praca zoopsychologa?
- Rytuały powitalne psów
- Co zrobić, by pies nie gonił rowerzystów ani innych szybko poruszających się obiektów?
- Jak przekonać psa, że zostawanie w miejscu jest dla niego opłacalne?
- Jak nagradzać psa oraz karcić i sygnalizować pomyłki bez użycia przemocy?
- Dziecko i pies - jak uniknąć problemów relacji?
- Chodzenie przy nodze nie jest łatwe - zapanuj nad psem
- Jak uniknąć pomyłki przy sprzedaży szczeniaka?
- Jak rozsądnie kupić rasowego psa?
- Co nam powiedzą psy, gdy przemówią?
- Zostań! Pan idzie do sklepu i zaraz wróci - uczymy psa
- Pies - Gdy pojawi się dziecko
- Po co szkolić psy w warunkach miejskich, zamiast na ogrodzonym trawniku?
- Mój pies wstydzi się tego co zrobił
- Mój pies wie co się wydarzy!
- „Pies Cię obserwuje, nasłuchuje i myśli”, czyli jak nauczyć psa reagowania na mikrosygnały.
- Nieświadome sygnały wysyłane psu
- Jak nauczyć psa noszenia przedmiotów?
- Życie się odradza po zimie
- Jak nauczyć psa gry w kręgle
- Kaganiec - rekwizyt ważny
- Jak oduczyć psa wskakiwania do Odry?
- Woda w końcu opadnie
- Jak sobie poradzić z psem łapiącym ludzi za ręce i ubrania?
- Pies i samochód
- Kiedy i po co należy nosić psa na rękach?
- Pies i weterynarz
- Pies i odkurzacz
- Pies zafiksowany
- Pies, który słucha
- Zima oczami psa
- Pies na luźnej smyczy
- Jakie są skutki uczłowieczania psa
- Zaklinacz psów
- Czy psy naśladują ludzi?
- Jak przekonać psa, by nie zabijał wielkanocnych kurczaczków ...
- Żarty, które się źle kończą
- Czy można wyszkolić dorosłego psa
- Pies i obroża elektryczna
- Mały kontra duży
- Dobre pomysły dobrych hodowców
- Człowiek, pies i dzikie zwierzęta
- Dobre czasy dla psów północy
Jak oduczyć psa wskakiwania do Odry?
Nasza rzeka jest piękna, ale może być niebezpieczna dla psów. Obecnie płynie w niej więcej wody, są wiry i inne pułapki (na przykład rozmaite przedmioty wrzucone do wody przez ludzi lub pozostawione na brzegu). Nawet podczas unormowanej sytuacji hydrologicznej, zdarza się, że rzeka „zakwita", a wtedy zwierzaki mogą mieć problemy alergiczne, gdy do takiej wody wskoczą.
Są jednak psy, które czują nieodpartą chęć pływania i wskakują do rzeki, mimo zakazów i innych (mniej lub bardziej cenzuralnych) słów wykrzykiwanych z brzegu przez właścicieli. Pamiętam jak kiedyś na spacerze moje Border Collie postanowiły zagonić stadko kaczek. Zanim zdążyłem cokolwiek zrobić, już były w wodzie i pływały w kółko:) Podobnymi historiami mogą nas zapewne uraczyć właściciele labradorów lub goldenów, albo seterów i spanieli. Jak więc przekonać „bestię", żeby poprosiła nas o zgodę na skok do Odry? Sprawa nie jest taka trudna, ale trening wymaga czasu, zwłaszcza, gdy pies wyrobił już sobie ten nawyk.
- Zrób psu całodobową głodówkę (to mu nie zaszkodzi, celem jest zmotywowanie psa do działania, które my jesteśmy w stanie zaakceptować),
- Przygotuj bardzo atrakcyjne smakołyki (jeśli Twój pies żywiołowo reaguje na piłkę lub inny rekwizyt, możesz go użyć zamiast jedzenia; w końcu najbardziej motywuje psa to czego on najbardziej chce w danej chwili, musimy więc wybrać taki motywator, który będzie bardziej atrakcyjny od rzeki), zapakuj nagrody do kieszeni,
- Zabierz psa na spacer po wałach, po drodze koncentruj jego uwagę na sobie i sowicie go nagradzaj, gdy na Ciebie spojrzy,
- Podejdź do rzeki trzymając w dłoni „motywator", pokaż go psu i czekaj - pies będzie musiał dokonać wyboru „Albo wskoczę do wody, albo zostanę na brzegu, gdzie jest coś czego bardzo, bardzo, bardzo chcę",
- Jeśli pies zostanie na brzegu, daj mu nagrodę (jeśli to jest piłka, rzuć nią daleko od rzeki),
- Powtarzaj procedurę jak najczęściej, jeśli pies mimo wszystko wskoczy do wody (co może się zdarzać na początku), nie nagradzaj go, tylko ignoruj; żeby zablokować takie zachowanie, można psa trzymać na długiej lince treningowej, ale trzeba pamiętać o nagradzaniu go za każdą zmianę decyzji, czyli za oddalenie się od rzeki,
- Przetestuj swojego psa, weź do ręki dwa rodzaje nagród - bardzo i mało atrakcyjną; pokaż je psu, wrzuć do wody nagrodę mało atrakcyjną, jeśli pies za nią nie wskoczy, wręcz mu „złoto olimpijskie".
- Mów wysokim tonem „brawo!!!", jeśli pies dokonał dobrego wyboru. On to zrobił dla nagrody, ale później będzie to robił dla Ciebie, bo będzie wiedział, że tylko wtedy zapracuje na Twoje pochwały i inne atrakcje.
Komendy przydatne w treningu: „nie", „zostań", „uwaga", „do mnie", „do nogi"
Wskakiwanie do wody nie jest złe, o ile pies robi to na polecenie przewodnika. To on bowiem decyduje, kiedy jest to dla psa bezpieczne. Żeby nauczyć psa wskakiwania do wody na komendę, stosuje się podobną technikę, tylko z odwróconą procedurą, co oznacza, że atrakcyjna nagroda ląduje w wodzie, a zaraz potem pies:)
Życzę powodzenia w treningu.
Marcin Wierzba
WORTAL PSY24.PL


Kaganiec - rekwizyt ważny




