Psy - rasy psów - ogłoszenia o szczeniakach - psy rasowe - wszystko o psach - pies

rasy japońskie

czytano 28071 razy

Sześć narodowych ras Japonii

Japończycy wyróżniają sześć ras japońskich, które ogłoszono narodowym dziedzictwem - Akita, Ainu (hokkaido), Shiba, Kai, Shikoku i Kishu. Trzy pierwsze są już reprezentowane w naszym kraju, w tym Akity - dosyć powszechnie, natomiast trzy ostatnie rasy - dotarły już do Europy, ale w Polsce nikt nie posiada jeszcze żadnego psa tych ras. W tym miejscu warto podkreślić, że do szacownego grona tych sześciu ras nie zalicza się Dużego Psa Japońskiego, jak wiele niezorientowanych osób myśli.

Pokrótce rzecz ujmując Duży Pies Japoński jest mieszanką akity z owczarkiem niemieckim i molosowatymi rasami, które wyhodowały sobie amerykańskie wojska stacjonujące w Japonii po wojnie. Narobiło to sporego zamieszania w świecie akit, bo właściwie do 1999 roku uznawano je wciąż za jedną rasę, pomimo tego, że "wynalazek" Amerykanów tak naprawdę niewiele już miał wspólnego z prawdziwą japońską akitą - zarówno pod względem wyglądu jak i charakteru. W dodatku psy tych różnych typów ale pod jedną nazwą docierały już do każdego zakątka świata, zakłócając obraz prawdziwej akity.

Wobec tego w 1999 roku rozdzielono rasy na pierwotną Akitę (japońską) oraz tzw. Akitę amerykańską nazwana oficjalnie Dużym Japońskim Psem. Tego ostatniego dla odróżnienia przeniesiono do II grupy ras wg. kategorii FCI czyli do molosów. Japończycy i hodowcy akit na świecie, w tym i w Polsce, przez te kilka lat zrobili wiele by z rodowodów zniknęły jakiekolwiek psy i cechy psów, które mogły byc w typie DJP, a w DJP - eliminowano wiodące cechy akit. Można powiedzieć śmiało, że w większości hodowli akit hoduje się już tylko psy w typie japońskim, a w hodowlach DJP - psy w typie amerykańskim. Sporo zamieszania powstanie znowu w najbliższych latach, bo od sierpnia 2005 roku FCI przywróciła DJP z grupy II - do grupy V - szpiców, twierdząc, że jednak pochodzenie DJP jest "szpicowe", więc tam jest jego miejsce.

Ale wracając do pierwotnych ras japońskich: większość z nich to psy łączące cechy myśliwskie i psa-towarzysza. Wszystkie cechuje energiczność, stosunek długości do wysokości 11:10, krępa budowa ciała, klinowate głowy, "skośne", trójkątne oczy, szpiczaste uszy, charakterystycznie nachylone w kierunku kufy oraz silnie skręcone ogony, i u większości - "uraijro" wokół głowy.


AKITA

Największy z narodowych psów Japonii. Doskonały stróż, niegdyś używany do polowań. Świetny kompan i towarzysz, wciąż posiadający niezły instynt łowiecki. Podobnie jak większość japońskich ras akita jest psem o bardzo silnym charakterze, uwielbiający dominować i rządzić. Odpowiednio wychowany i pokierowany potrafi jednak być nieodłącznym i wiernym psem służącym bezgranicznie swojemu panu. Nie lubi się narzucać, ani ludzi narzucających się jemu. Umaszczenie akity może być różne: od białego, poprzez odcienie rudości i czerwieni, aż po maści pręgowane. Suki osiągają wzrost do 61 cm a psy do 67 cm. Akitę ustanowiono pomnikiem przyrody w 1931 roku.czytaj o Akicie » AKITA INU - pies niebywałego hartu i szlachetnościSHIBA

Shiba jest najmniejszą z japońskich ras. Jest szybka, zwinna, lekko się poruszająca. W przeszłości używana była do wypłaszania ptactwa i polowania na najdrobniejszą zwierzynę. Ponoć nic nie jest w stanie bardziej przestraszyć zająca niż koliste i błyskawiczne polowania Shiby wokół niego. Shiby są niezależne, ale lojalne. W chwili obecnej spełniają głównie funkcje domowych psów-towarzyszy. Umaszczenie shib może być rude, sezamowe lub czarno-podpalane, biała maść jest wadą dyskwalifikującą. Suki osiągają wzrost do 37 cm, a psy do 40 cm. Shibę ustanowiono pomnikiem przyrody w 1937 roku.czytaj więcej o Shiba » SHIBA INUHOKKAIDO

Rasa znana jest pod kilkoma nazwami: Ainu, Hokkaidoken czy Pies Ainów i uważana jest za najstarszą ze wszystkich japońskich ras. Pierwotny pies japoński był bowiem bliższy współczesnemu hokkaido niż jak się powszechnie sądzi - tak rozpowszechnionej akicie. Średni w swojej wielkości pies słynął ze swojej odwagi w walce z brunatnymi niedźwiedziami i z tego, że potrafił przetrwać w bardzo surowych, zimowych warunkach wysp Hokkaido.

Ainu Inu uważany jest również za najdzikszą i najbardziej pierwotną z japońskich ras, i uznawany za doskonałego pozbawionego strachu psa myśliwego, w dodatku bezgranicznie oddanego i lojalnego swojemu właścicielowi. Umaszczenie psów może być od białego, poprzez rudości i czerwienie, umaszczenie sezamowe, pręgowane, aż po czarno-podpalane. Psy dochodzą do 51 cm wysokości, suki, do około 48 cm. Hokkaido ustanowiono pomnikiem przyrody w 1937 roku.czytaj więcej o Hokkaido » HOKKAIDO
KAI

Kai pochodzi z Południowej Japonii (dystrykt Kai), gdzie służył jako niezmordowana rasa używana do polowań na dziki i jelenie o każdej porze roku. Hodowcy uważają, że Kai wciąż zachował wiele ze swoich dzikich, pierwotnych zachowań. Jeżeli chodzi o umaszczenie, to Kai jest zwykle czarny, czarno-pręgowany lub pręgowano-czerwony. Szczeniaki rodzą się w pełni jednokolorowe, a pręgi pojawiają się w miarę dorastania szczenięcia.

Kai jest nieco wyższy od hokkaido, ale niższy od akity. Ma też bardziej przyległą sierść, drobniejsze łapy, większą głowę, i jest smuklejszy i węższy od hokkaido. Wzrostem suki dorastają do 48 cm, a psy do 53 cm. Ustanowiony jako pomnik przyrody w 1937 roku.


czytaj więcej o Kai » Kai
SHIKOKU

Shikoku był pierwotnie hodowany do polowań na dzikie świnie w górskiej części dystryktu Kochi. Czasami jest nazywany Kochi-ken. Obecnie jest popularny jako domowy piesek. Umaszczenie Shikoku jest najczęściej sezamowe, czerwono-sezamowe lub pręgowane. Były trzy rodzaje tej rasy - Awa, Hongawa and Hata - wszystkie pochodzące, od terenu gdzie były hodowane. Posród nich Hongawa utrzymywała najwyższy stopień czystości rasy, ponieważ ten teren hodowców, był ówcześnie bardzo trudno dostępny dla innych.

Shikoku były na tyle wytrzymałe i zwinne, że potrafiły przebiegać cały górskie regiony. Wzrostem suki dorastają do 46 cm, a psy do 52 cm. Ustanowione jako pomnik przyrody w 1937 roku.

czytaj więcej o Shikoku » SHIKOKUKISHU

Podobnie jak Kai, Kishu również używane były do polowań na dziki i jelenie. Uznawane są za rasę bardzo inteligentną, i bardzo oddaną rodzinie, dlatego w Japonii szczególnie jest lubiany jako domowe zwierzę. Umaszczenie Kishu obecnie jest tylko białe. Niegdyś spotykano również włos rudy, pręgowany lub sezamowy, który przez jakiś okres czasu był akceptowany. Później częściowo utrzymywały się kolorowe znaczenia, ale mniej więcej od 1945 roku selekcja hodowlana przywróciła Kishu niemal jednolitą białą barwę. I jak do dziś - białe umaszczenie utrzymuje się.

Kishu ustanowiono jak rasę mysliwską górskiego dystryktu Kishu. Wzrostem suki dorastają do 46 cm, a psy do 52 cm. Ustanowione jako pomnik przyrody w 1934 roku.


czytaj więcej o Kishu» Kishu

Ewa Kwiecińska-Kotwasińska
http://www.hokkaido.info.pl/

źródła
Teksty i zdjęcia za źródłem: http://www.iloveshibas.com/japbreeds.html
    data edycji: 2010.10.11 23:43
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji PSY24.PL.

Strona główna  |  Redakcja  |  O wortalu PSY24.PL  |  WspółpracaReklama  |  Katalogi  |  Kontakt

Wszelkie prawa zastrzeżone Wydawca, producent portali internetowych Soluma | | mapa witryny
| login statystyka