Psy - rasy psów - ogłoszenia o szczeniakach - psy rasowe - wszystko o psach - pies

rasy psów katalog

 

  
rasy psów - KATALOG

OWCZAREK NIEMIECKI

czytano 100362 razy

OWCZAREK NIEMIECKI OWCZAREK NIEMIECKI

Wilk, wilczur, owaczarek alzacki, te wszystkie potoczne ale błędne nazwy kojarzą się jednoznacznie z najpopularniejszą, i najszerzej rozpowszechnioną rasą psów na świecie, której nazwa, wg wzorca FCI brzmi: owczarek niemiecki (Deutscher Schaferhund). Jest ich na świecie około miliona. Wielu kynologów uważa, chyba słusznie, że owczarek niemiecki stanowi szczytowe osiągnięcie hodowców niemieckich.

Trudno wymienić wszystkie zalety tego psa. Odważny, inteligentny, bezgranicznie oddany swemu panu. Ma doskonały węch, niektórzy twierdzą, że najlepszy spośród wszystkich psów. Dlatego m.in. jest najwyżej cenionym psem do wszelkiego rodzaju zadań specjalnych, policyjnych, tropienia, pościgów, odnajdywania zaginionych, w ratownictwie górskim, jako przewodnik niewidomych itp.

Pisząc o owczarku niemieckim nie można pominąć człowieka, który ma wielkie zasługi w powstaniu rasy i niemalże jest jej twórcą. Rotmistrz Max von Stephanitz, autor bodajże najobszerniejszej bo ponad 1000 stronicowej monografi poświęconej tej rasie, rozpoczął swoje znamienne w skutkach działania hodowlane od psa, którego nazwał Horand von Grafrath (nr 1 w księdze hodowlanej owczarków niemieckich). Był to średniej wielkości pies, płowoszary, mocno zbudowany, sprężysty, wytrzymały, inteligentny i z dużą pasją służenia człowiekowi. Interesujący się od dawna owczarkami von Stephanitz uważał Horanda za psa doskonale pasujacego do jego koncepcji hodowlanej. Tak więc początki hodowli owczarka niemieckiego budowano na Horandzie i jego potomkach. Nową krew wprowadzano poprzez suki, które pasowały do założeń twórców rasy eksponujących użytkowość.

W XIX wieku ograniczenie pastwisk na rzecz intensyfikacji uprawy łączyło się z jednoczesnym rozwojem miast i wzrostem przestępczości. Pasterska rola owczarka zaczyna ustępować na rzecz wzrostu zainteresowania psem służbowym. Powstają organizacje, których zadaniem było kierowanie hodowlą psów owczarskich z uwzględnieniem potrzeb wojska i policji. Dzięki ogromnej wszechstronności psy tej rasy z powodzeniem wykorzystywane były również w wojsku jako sanitarne i łącznościowe. W bieżącym roku minie sto lat od dnia w którym według założeń Artura Mayera i Maxa von Stephanitza ustalono pierwszy wzorzec owczarka niemieckiego. Ulegał on później wielokrotnym modyfikacjom z niezmiennym jednak założeniem naczelnym - użytkowości omawianego czworonoga.

W trakcie rozwoju hodowli sylwetka owczarka ulegała różnym metamorfozom. Było to wynikiem chowu krewniaczego ale wiązało się też z upodobaniami niektórych hodowców którzy chcieli mieć psy duże. Zwłaszcza w pierwszym ćwierćwieczu bieżącego stulecia w pogłowiu owczarków niemieckich dominowały egzemplarze wysokonożne, kwadratowe, o prostej linii grzbietu, pozbawione głębokiego kątowania. Brak im było wdzięku, pewnej miękkości i płynności ruchów, co stanowiło w założeniach Stephanitza kwintesencję ideału tego psa. Dlatego w celu utrzymania określonej standardem sylwetki, w 1922 roku Niemcy wprowadzili rygory w postaci przegladów licencyjnych wszystkich przeznaczonych do hodowli egzemplarzy. Dyscyplina zaowocowała pewnym odrodzeniem rasy. Podobne zasady wprowadzili Anglicy i Amerykanie jednak z gorszym skutkiem gdyż w krajach tych znaczna część pogłowia ma przesadne ukątowanie kości kończyn.

OWCZAREK NIEMIECKI  OWCZAREK NIEMIECKI


Jak wygląda owczarek niemiecki:
Psy - wysokość w kłębie - 60 do 65 cm; waga 30 do 40 kg.
Suki- wysokość w kłębie - 55 do 60 cm; waga 22 do 32 kg.

Szata (umaszczenie).
Czarne, z rudymi, brązowymi, żółtymi (płowymi) do jasnoszarych znakowaniami (podpalaniem). Wilczaste jednobarwne (przy czym kolor szary jest podpalany). Czarny czaprak i maska. Małe białe plamki na piersiach lub bardzo jasne wewnętrzne strony nóg są dopuszczalne, lecz niepożądane. Trufla powinna być przy wszystkich maściach czarna. Psy bez maski, o rażąco jasnych oczach, jasnych, białawych znakowaniach na piersiach lub wewnętrznych stronach kończyn, jasnych pazurach oraz czerwono-rudej sierści na końcu ogona należy określać jako słabo wypigmentowane. Podszerstek jest koloru jasnoszarego. Podszerstek biały nie jest dopuszczalny.

Do ważnych założeń standardu zaliczyć należy komplet uzębienia (42 zęby), wymagany zgryz nożycowy, tzn siekacze żuchwy zachodzą na ścianki tylne siekaczy szczęki jak również możliwie ciemne oczy dobrze komponujące się z ogólnym kolorytem i wyrazem psa.

Standard podkreśla również wymagane cechy charakteru: owczarek niemiecki powinien być spokojny i zrównoważony, pewny siebie, absolutnie naturalny i niegroźny dla otoczenie (poza sytuacjami, kiedy jest prowokowany), czujny oraz posłuszny. Powinien cechować się odwagą, silnym charakterem i bojowością.

W sylwetce omawianego psa charakterystyczna jest zwłaszcza jego górna linia, przechodząca bez widocznego załamania od dobrze osadzonej szyi, przez dobrze zaznaczony kłąb i łagodnie opadający grzbiet, ku lekko spadzistemu zadowi. Lędźwie mają być szerokie i silne, dobrze umięśnione. Zad długi, lekko spadzisty (około 23 do linii poziomej) przechodzi w ogon bez zakłócenia górnej linii tułowia.

Owczarek jest kłusakiem. Odpowiednio przygotowany, swobodnie przemierza duże dystanse liczące dziesiątki kilometrów. Sprzyja temu jego budowa: wydłużony mocny tułów, głęboka, pojemna klatka piersiowa, dobrze osadzone łopatki, głębokie kątowanie, budowa kończyn, szerokie, mocno umięśnione uda.

Predyspozycje wynikające z budowy anatomicznej jak również konstrukcji psychicznej i wiążącej się z tym wiecznej gotowości do wykonywania z radością poleceń swego pana, czynią z owczarka niemieckiego niebywale wszechstronnego psa, wspaniałego kompana, obrońcę, stróża, przewodnika, psa pociągowego, służbowego itd. Ta lista może być o wiele dłuższa. Jedno jest pewne - żadna rasa psów nie dorównuje owczarkowi niemieckiemu pod względem wszechstronności. Każdy potencjalny posiadacz owczarka niemieckiego musi zdawać sobie sprawę, że to jest pies pracocholik, któremu trzeba będzie poświęcić dużo czasu na zapewnienie codziennej porcji ruchu, bieg przy rowerze czy długi spacer oraz wskazane dla jego dobrej równowagi psychicznej - szkolenie. Brak tego typu, koniecznych godzin współpracy, rozładowujących potrzeby jego temperamentu, może uczynić z owczarka niemieckiego bardzo kłopotliwego, hałaśliwego, szczekającego z byle okazji czworonoga, który będzie zakałą sąsiadów.

Każdy pies a zwłaszcza owczarek niemiecki, niewłaściwie prowadzony, prędzej czy później stanie się dewiantem o nieobliczalnych reakcjach, co prowadzi często do izolowania go i pogorszenia tym samym całej sprawy. Dlatego decyzję o kupnie psa należy traktować poważnie, rozważyć wszelkie "za i przeciw" a w każdym razie, nigdy pies w domu nie może być rozważany jako maskotka dla dziecka.

Do ważnych spraw zaliczam wybór hodowli z której będzie pochodził nasz milusiński. Radzę unikać producentów szczeniąt, handlarzy i tych wszystkich dla których nadrzędną sprawą jest zarabianie na psach w fałszywej inscenizacji pozoru miłości do tych zwierząt. Oni najczęściej hodują pieski bez ciepła, bez miłości, w atmosferze słabego kontaktu z człowiekiem a to oznacza trudną do nadrobienia lukę w rozwoju psychicznym i socjalizacji szczeniąt { Jan Borzymowski. Rottweiler mój przyjaciel. Cz.I (Jak wychowywać każdego psa - podstawowe wiadomości)}.

Radzę również trzymać się z daleka od wszelkich okazji kupna psiaka na bazarze czy ulicy. Nie należy wierzyć w bajki, że szczeniak jest po rasowych, wspaniałych rodzicach a metryki nie ma bo... był siódmy....Owszem kiedyś Związek Kynologiczny rzeczywiście ograniczał formalnie liczebność miotów. Od wielu lat wszystkie szczenięta zrodzone przez rasowych, spełniających wymagania regulaminu hodowli Związku Kynologicznego rodzicach, otrzymują metryki a następnie rodowody.

Wynika stąd prosty wniosek, że psa rasowego należy poszukiwać za pśrednictwem Związku Kynologicznego, gdzie są zarejestrowane wszystkie hodowle i można uzyskać natychmiastową informację o aktualnych miotach. Ma to inne jeszcze, ważne znaczenie. W/w organizacja dopuszcza do hodowli tylko egzemplarze spełniające określone wymagania w zakresie eksterieru, psychiki jak również (co dotyczy zwłaszcza owczarka niemieckiego) takie, które mogą wykazać się osiągnięciem wyszkolenia co najmniej na poziomie PO (pies obrońca). Eliminuje się z hodowli osobniki nadpobudliwe, tchórzliwe lub przesadnie agresywne, nie spełniające wymagań wzorca rasy czy n.p. posiadające dysplazję stawów biodrowych. Wspomniana ułomność nie jest chorobą wrodzoną. Pies rodzi się z prawidłowymi stawami biodrowymi i dopiero zadziałanie czynników genetycznych i środowiskowych powoduje jej rozwój. Dlatego jednym z warunków wprowadzenia psa do hodowli jest uzyskanie kwalifikującego wyniku prześwietlenia stawów biodrowych, co ma pewien wpływ na ograniczenie wspomnianej ułomności w pogłowiu.

Informuję Państwa o tym w celu uświadomienia, że poszukiwanie psa rasowego i uniknięcie rozczarowań z tym związanych wskazuje na celowość konsultacji w sekcji rasy w/w Związku. Unikniemy tym samym różnych fałszywych tropów wskazujących na celowość poszukiwania psa n.p....z czarnym podniebieniem czy z "wilczymi pazurami". Takich, obiegowych kryteriów mających zdaniem "znawców" świadczyć o jakości psa jest więcej i można je spokojnie między bajki włożyć.

Wracając do kwestii szkolenia. Owczarek niemiecki jest niebywale plastycznym psem. Minimum wiedzy o psach, cierpliwość, stanowczość, konsekwencja w działaniu, stymulacja poprzez zachęty i nagrody da nam w efekcie tak ułożonego owczarka jakiego chcemy mieć. Tu celowy może być apel do wyobraźni i rozsądku każdego właściciela psa. Nie zapominajmy o tym, że żyjemy w społeczeństwie a to oznacza uwikłanie w tysiące relacji i interakcji. Szkolenie wytycza taki czy inny kierunek wychowania. Wynika z tego, że nasz owczarek może stać się wspaniałym, lecz niezwykle groźnym, niemal automatycznym mechanizmem ataku lub obrony sterowanym jedynie przez swego pana. Może być też inaczej: odpowiednio szkolony będzie znakomitym psem do towarzystwa, serdecznym wobec wszystkich członków rodziny, łagodnym i cierpliwym w stosunku do dzieci, bardzo opiekuńczym. Tu jednak pewna przestroga, dotycząca zwłaszcza młodych owczarków niemieckich - jest to pies z dużym temperamentem, żywiołowy, nie trudno więc o potrącenie w zabawie, wywrócenie paroletniego dziecka, o niewielkiej masie ciała, a to może prowadzić do rozcięcia np łuku brwiowego.

Wymienione poprzednio wszystkie superlatywy dotyczą oczywiście poprawnych, zgodnych ze standardem, owczarków niemieckich. Tak jak w każdej rasie i w tej jest wiele egzemplarzy odbiegających od założeń wzorca. Te znacznie odbiegające eliminowane są z hodowli. Jednym z wyróżników negatywnych omawianej rasy jest to, że żadna inna rasa nie przyczyniła się w takim stopniu jak ta do zapełnienia świata różnymi kundlami owczarko podobnymi. Ze względu na błędne skojarzenia a często również nazywanie owczarka niemieckiego - wilkiem, pragnę podać ciekawostkę dotyczącą krzyżówek z lupusem. Otóż w 1955 roku Czesi podjęli próbę skrzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem karpackim. Rezultatem był tzw czeski wilk, który został uznany jako rasa w 1982 roku. Eksperyment nie jest w pełni udany. Czeski wilk przywiązuje się do swojego właściciela ale gorzej jest z tolerancją innych ludzi. Również szkolenie go nie należy do łatwych. Dlatego nie nadaje się na psa służbowego w policji czy wojsku. Lepszym rezultatem podobnych eksperymentów mogą pochwalić się Holendrzy. W 1921 roku Leendert Saarloos dokonał krzyżówki stadnego wilka kanadyjskiego (ważna różnica w stosunku do samotnie polującego wilka karpackiego) z owczarkiem niemieckim. Rasę uznano w 1975 roku. Saarloos wolfhound, tak nazwano rasę, jest przyjemniejszy, łatwiej przystosowuje się do życia w mieście i łatwiej się szkoli (w odpowiednich rękach) niż czeski wilk, jest wrażliwszy, chociaż wyjątkowo nieufny wobec obcych. Niezależny i uparty.

Eksperymenty te, mające w założeniu zwiększyć podatność na szkolenie, stanowiły zdecydowany krok wstecz w porównaniu do wysokiego stopnia cywilizacji owczarka niemieckiego.

OWCZAREK NIEMIECKI  OWCZAREK NIEMIECKI OWCZAREK NIEMIECKI
Jan Borzymowski
WORTAL PSY24.PL
zdjęcia dzięki uprzejmości: Aneta Bilińska, www.equus.lh.pl


Katalog hodowli psów rasowych: owczarek niemiecki

    data edycji: 2011.04.07 17:05
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji PSY24.PL.
komentarzy: 36         Dodaj komentarz

2015-06-17 23:11 | Rezo

W odpowiedzi do Baji : Uwierz mi owczarki to urodzeni stróże, jeśli poświęcisz odpowiednią ilość czasu i uwagi ten pies nigdy cię nie zawiedzie ...odważny i czujny jak mało który, bez większego szkolenia (oprócz podstaw posłuszeństwa + zachowana hierarchia stada) Miałem dwie takie prawdziwe sytuacje gdzie Owczarek zachował się tak jak powinien i uwierz mi..kiedy dorośnie będzie wiedział kiedy i po co ma wyłuszczyć zasadę ostrego kła intruzowi... mój \"Wilku\" wie co ma robić, wiedział zawsze a teraz dla przykładu.. opuszczając mieszkanie mówię \"pilnuj\" i nie ma bata by ktoś tak sobie wszedł .. mało tego nie będzie siedzieć na kanapie tylko będzie pilnował pod tymi drzwiami.. kiedy jestem w domu na ogrodzie na spacerze gdziekolwiek ...obserwuje mnie i jest w pogotowiu .. taki Anioł Stróż. Świetne psy!! Genialny pies!2015-05-08 16:04 | Danuta

Do Baji. Dziewczyno, 10-mies. suczka to jeszcze psie dziecko, ktore najpierw trzeba wychować, wyszkolić a potem wymagać, żeby pilnowala podwórka. Od małego dziecka nie wymaga się, żeby zachowywało się jak dorosły a od szczeniaka chcesz takich zachowań. Ja bym się cieszyla, że suka jest przyjazna bo to znaczy, że jest normalna, nie boi się ludzi a to podstawa dla psa obronnego. Na pilnowanie przyjdzie czas ja skończy co najmniej 1,5 roku i wierz mi - jak dorośnie bedzie rozróżniać kogo może a kogo nie moze wpuścić na podworko. Bo chba nie chcesz, żeby rzucala sie i gryzła wszystko co się rusza. A domu lepiej pilnuje alarm.2015-05-08 9:31 | Kora

mam dwa psy owczaki niemieckie jeden to pies nazywa się Rex ma rok ,a druga to Kora ma 10 mies.Oba psy lubię ale nie będą mieli potomstwa Kora jest wysterilozowana .2015-04-18 17:48 | Baja

owczarek niemiecki-mam młodą suczkę,10 miesięcy;ładnie idzie przy nodze,słucha komendy siad,przynieś sama ją uczę ,ale problem to każdy może wejść na podwórze,pogłaskać psa.Nie wiem jak ją nauczyć,aby nie wpuszczała obcych na teren posesji.Proszę pomóżcie!!!!2015-03-10 1:26 | Łukasz

Do tego psa wystarczy powiedzieć \"Pilnuj Domu\" a będzie siedział na progu z podniesionymi uszami i nie daj Boże ktoś by wszedł na podwórko - zagryzie na miejsu.2015-03-08 21:19 | Zbyszek

Mam już trzeciego psa tej samej rasy. Tylko jeden z nich mial rodowód, pozostale dwa to pieski inaczej mówiąc są w typie rasy. I każdy z nich ma (miał) bo tylko jeden z nich żyje, inny indywidualny charakter. Podzielam poglądy Koczo.2015-03-06 0:02 | Koczo

jakie wy piszecie czasem komentarze, to aż uszy więdną. Owczarek niemiecki jak i każda inna rasa czy kundelek ma pewny specyficzny charakter, nigdy nie ma 2 takich samych psów. Owszem, geny mają znaczenie jaki piesek jest pod względem temperamentu, charakteru etc ale każdego psa można wychować.. wystarczy odpowiednie szkolenie :] Dobijają mnie opinie bo np pies owczarek bez rodowodu, czy ze zlej hodowli.. śmieszne.. Kundelka się da wyszkolić, tak samo owczarka czy owczarka podobnego. Każdego psa nauczyć się da, wystarczy potrafić, A jak ktoś nie potorfi to pisze takie śmieszne komentarze, że geny.. ŻAL.PL. Zalecam szkolenie w takich przypadkach u profesjonalisty. Bo to jak się zachowuje pies jest winą właściciela, a nie psa.2014-12-30 11:52 | wiktoria

Tym pies jest fajny i przynosi patyki i się mną się opiekuje2014-12-23 12:24 | magda2432

Super psiaki mam w domu od 4 miesięcy ;-)2014-12-01 17:07 | marcin

ten pies bardzo mi się podoba z wyglądu i mądrości.2014-11-13 11:04 | david

Mam Owczarka od 2008 roku. Mądra "bestia" Dziecko podchodzi i robi z nim co zechce (zawsze pod opieką moją bądź żony) . Do południa trzymam psa w kojcu, ale i tak pani listonosz wchodzi do mnie z gazem pieprzowym w ręce. Powiedziała, że jak go słyszy to go ma już dość :) więc jakieś lęki wzbudza ta rasa2014-08-05 18:53 | marcelka

bardzo inteligent pieski ! pozdro dla tych którzy mają owczarki niemieckie. I LOVE DOGS!!2013-05-12 16:34 | marcysia

Super odjazdowe psy , na serio!2012-12-30 13:20 | Marek

Witam! Czytam opinie forumowiczów i jestem troszkę zniesmaczony opiniami ludzi którzy nie do końca znają to rasę tzw. pseudo właściciele. Jestem już wiekowym posiadaczem owczarka niemieckiego. W swoim życiu miałem przyjemność posiadać 3 psy (dwie suki i jednego psa), obecnie mam 4 letnią suczkę. Jak również przez 18 lat pracowałem z owczarkiem niemieckim w pracy, dzień w dzień. Poznałem tą rasę od początku mojego dzieciństwa. Psy tej rasy muszą być opowiednio tresowane od samego szczeniaka...Należy je brać z miotu z sprawdzonej hodowli a nie pseudo hodowli nastawionej na jedynie zysk pieniężny. Suki lepiej się układa jesli posiadamy własną rodzinę, a w niej dzieci, wnuki. Psy potrzebują więcej poświęconej im uwagi ponieważ próbują dominować. U mnie zasada była zawsze prosta pies jest psem nie człowiekiem. Ale jest też zwierzęciem i trzeba go szanować i o niego dbać. Żaden pies nie ma u mnie wstępu do domu, jedynie w zimie przy mrozach na to pozwalam. Moje dzieci już mają psy w swoich mieszkaniach ale takie mają warunki. Psa trzeba tresować od szczeniaka. Jeśli poświęcimy im dużo uwagi w szczenięcym wieku to poźniej mamy mniej problemów. Co do dzieci i obcych. Posiadam 4 dzieci a obecnie również 9 wnuków. Żaden mój pies ich nie zaatakował lub zrobiłkrzywdę. Niezależnie czy były to niemowlęta czy większe dzieci. Zgadzam się z przedmówcą że jak moja żona wychodziła na zakupy z dzieckiem i psem, to zaistniała sytuacja kiedy kazała pilnować psu dziecka w wózku przed sklepem, to nikt nie wszedłani nie wyszedł ze sklepu zanim powróciła do wózka. Niemniej jednak dziecku nie stało się NIGDY nic złego. To wszystko zależy od wychowania psa. W stosunku do obcych były uczone że nie należy ich atakować ani zaczepiać bez mojej zgody lub kogoś z mojej rodziny. Miałem przypadek również, kiedy miałem drugą suczkę owczarka, kiedy wszedł człowiek z gazownictwa w sprawie odczytu gazomierza za ogrodzenie mojego domu i nie wyszedł dopóki nie wróciłem z małżonką do domu...ponieważ psy były nauczone aby wpuszczać ludzi ale nie wypuszczać bez naszego pozwolenia.Pozdumowując powiem, że jest to rasa przyjazna człwoiekowi, który chcę poświęcić trochę czasu w tresurze jak również w zabawie z "wiernym czworonożnym przyjacielem rodziny". Jeśli zostanie dobzre ułożony jako szczeniak to nigdy nie przysporzy nam kłopotu w przyszłości. Nadmienię również, że pies ten potrzebuję też codziennej opieki i pewnego rodzaju higieny (codzienny ruch, szczotkowanie, starać sie dostarczać odpowiednich składników odżywczych), jeśli ktoś nie ma możliwości na takie działania to lepiej wybrać sobie inną rasę...Pozdrawiam,M2012-09-17 23:06 | mafik

niewiem oczym piszecie / mam 3 owczarki grubo kostne BOOS te psiaki bawią sie z moją 9 miesięczną córeczką na mieście nikt do wózka nie podejdzie strasznie jej pilnują są wspaniałe niema leprzego psiurs2011-07-08 21:08 | arecki

masz racje alicjo zgadzam się z tobą ,nie każden pies był używany do tych samych celów ,a z czasem ludzka głupota wzbudziła nie pewność w moim sercu, niektórzy kupują spaniela żeby mógł go ten pies obronić ,albo inni ludzie kupują terriera i sie dziwią żę nie lubi kotów.Jak obserwuje ludzi to mnie to przeraża- z rotka próbują robić przyjaciela wszystkich ludzi ,a z pitbula przyjaciela wszystkich psów ludzie psują rasy ,a ja boje się kupować szczeniaków bo nie wiem co z nich wyrosnie,prosze nie pisać że wychowanie ma największy wpływ bo nie nabiore sie jestem chodowcą od 15 lat ma wpływ wychowanie ale ten najmniejszy. Jesli pies urodzi siE tchOrzem to nim zostanie to samo do tyczy siE bochatera ,dlatego kupuje młode psy w wieku 8 mies,i widze ich charakter.Jestem pasjonatą psów dzięki czarnej suczce sznaucera olbrzyma która mi uratowała życie mimo tego że koledzy byli obecni to żaden nie zdołał mi pomóc, od tamtej pory zaczołem patrzeć inacze na psy.Suczka zdechła mi w wieku 8 lat została zastrzelona przez myśliwego,potem miałem suczke bulterriera,miło ją wspominam,a obecnie mam pitbula z którego jestem dumny,i w przyszłosci chciał bym mieć dogo argentino,i jescze bym chciał mieć ,ale zycia może mi zabraknąć2011-07-08 15:44 | alicja

A dla mnie każdy z moich psów był wspaniałym przyjacielem. Tylko nie zapominajmy że pies jest przede wszystkim zwierzęciem i idąc tym tokiem myślenia stwierdzenie o tym iż można się zawiesc na psie lub rozczarowac jest zupełnie pozbawione logiki.Żal mi tych ludzi, których psy "ZAWIODŁY"!2011-07-08 15:01 | alicja

ArkuNie porównywałam rotka z onkiem i nie zamierzam bo to psy z różnych bajek, i masz rację że byłoby to smieszne stawiac w jednym rzedzie psa rzymskich legionów i pastucha .A historie rotweilera jaki i wielu innych ras bardzo dobrze znam i nie mam wątpliwosci co do jego talentów obronnych. Nie twierdziłam też że moje onki na pewno by mnie obroniły, tylko że są tak odbierane, postrzegane przez większosc ludzi. Nie chcę się powtarzac ale jeszcze raz przypomnę, że nie należę do tych osób co to o "swojej" rasie mówią w samych superlatywach. Ja nawet pewnie znalazłabym więcej wad owczarków niż ich zalet, bo je dobrze znam i wiem jakie mają ograniczenia. I może masz rację że niektórym, którzy widzą w owczarku psiego Rambo powinno się oczy otworzyc.Cały mój komentarz dotyczył tego jak owczarki były i są postrzegane przez ludzi, którzy się nie znają na psach bądz wydaje im się że mają o tym jakieś pojęcie.Nie chodziło mi o to by owczarki porównywac do innych ras czy co gorsze stawiac je wyżej niż rotki bulle itp, bo przecież człowiek nie stworzył ponad 400 ras po to by różniły sie tylko wielkoscią i kolorem futerka. Każda rasa ma swoje przeznaczenie, do czego innego jest predysponowana i ideałem byłoby gdyby ludzie wybierali psa świadomie, tzn z pełna wiedzą o możliwosciach danej rasy i co ważniejsze o WŁASNYCH ograniczeniach, wtedy nikt nie czułby sie zawiedziony, gdy np jego onek nie okaże się super obrońcą. A postepowania osób, które pozbywaja się psów bo nie spełniły ich oczekiwań nie będę komentowac.Prosze uważniej czytaj moje komentarze zanim się do nich odniesiesz.2011-07-06 17:40 | arecki

poddaj próbie swojego onka a sie przekonasz ,moja koleżanka która ma onka bardzo go lubi, i też byla pewna że ją obroni , bo robił wrażenie bystrego i niestety zawiodla sie ,teraz troche żałuje że otworzyłem oczy dla nie których ludzi,mam nadzieje że nie przez zemnie bedzie więcej psów bezdomnych-dla mnie nie każden pies jest przyjacielem w przeciwięstwie do kolorowych brukowców-i dobrze wiem żeby wymagać coś od psa i nie tylko to najpierw trzeba dać coś od siebie,tylko najgorzej jak dasz swoje serce dla psa a on to oleje2011-07-06 17:26 | arecki

alicjo molosy sie mocno różnią od siebie nie porównuj fila do rota bo to śmieszne,tak jak porównać onka do owcz.collie. rotek ma 2000lat początkowo chodowane były przez wojsko rzymskie mialy jeden cel obrona i pilnowanie, pózniej rotki wraz wojskiem rzymskim przybyli do germani, roki brały udział w bitwach przeciwko poganom (germania) także nie porównuj onka do rotka bo to jest bardzo śmieszne 2000 lat selekcj hodowlanej bitew i wojen oraz pilnowanie skarbców robi swoje dla mnie rotek jest najlepszym obrońcą nawet za dobrym i trzeba uważać są z byt nerwowe gdy pojawi sie obca osoba przy jego włascicielu, .rotek nie spuszcza z oka obcego człowieka ,obserwuje każdy ruch patrzy prosto w oczy i słucha tonu głosu jakim mówi obcy, to prawdziwy psycholog-osobiście nie lubię rottwailera bo jest z byt nerwowy na własne oczy widziałem jak rotek za atakował dresiarza gdy ten dresiarz poklepał własciciela po plecach chociarz sie nie znali,strzępy z nogi zostały i pełno krwi na chodniku .Jak masz kolegę który ma rotka to udaj że atakujesz właściciela sama sie przekonasz ,ja udawałem pozorny atak na włascicieli onków na 10 jeden tylko dobrze wypadł ha ha , a fila nie znam tej rasy tylko z obrazków i nic nie pisałem w czesniej na temat fila brasilerio tylko na temat rotka ,dobermana,pitbula ,bull mastif ,dogo argentino,tosa ,na pisze ci jeszcze jedno na temat dogo argentino i pitbula oto wczym są to lepsze psy od onka( obrona pana) chodzby dlatego że oni są o bardzo wiele odważniejsi od onka np pitbull lub dog arg. potrafi jesli zajdzie taka sytuacja obronić przed pumą ,niedzwiedziem ,dzikiem , wilkiem,bykiem itp- onek na widok którego kolwiek z tych zwierząt narobi pod siebie-sorki za błędy2011-07-05 10:43 | alicja

masz racje pitbul, tosa, rottweiler itp. to psy imponujące i na pewno budzą respekt ale owczarek kojarzy się z psem służbowym i z czego wcale nie jestem zadowolona budzi strach u większosci ludzi. W mojej okolicy mieszka tosa i fila i zauważyłam że ludzie, którzy nie znają sie na rasach, traktują je jako takie wielkie powolne ciapy, a wiesz dlaczego? bo wyglądają jakby nie interesowały się otoczeniem więc przecietny człowiek mysli że taki pies raczej go nie zaatakuje w przeciwieństwie do obserwującego wszystko i wszystkich owczarka. Świat opiera się niestety na stereotypach. Zresztą jak wczesniej pisałam owczarek owczarkowi nierówny i w postrzeganiu psa ma znaczenie chocby jego umaszczenie, czarny czy ciemnowilczasty onek nie budzi takiej sympatii jak popularny czaprakowy.a co do realnej obrony to trudno powiedziec która rasa się sprawdza najlepiej, znajomy został pobity mimo towarzystwa fili wiec reguła że molosy są urodzonymi obrońcami się tu nie sprawdziła, myślę że dużo zależy od tego jakie relacje mamy z psem, jaka łączy nas więżja nigdy nie szkoliłam swoich onków w kierunku obrony bo jest mi to niepotrzebne, czuję się z nimi bezpieczna, obserwuje je i widzę jak zmieniaja swoje zachowanie w zależnosci od sytuacji, mojego zachowania a nawet samopoczucia, tego nie nauczyłoby ich żadne szkolenie2011-06-30 18:24 | arecki

a czy owczarek niemiecki budzi respekt swoim wyglądem? wątpliwa sprawa nawet bardzo co innego np;doberman,rottweiler,cane corso,dogo argentino,pitbull,dog kanaryjski,boer boel,tosa ,bull mastif,amerykańskie buldogi,tych psów nie trzeba szkolić żeby były obrońcami naszymi im trzeba przychamować raczej instynkt do obrony niż w przypadku onka który musi być szkolony, żeby mógł nas bronić,i mógł sie stać naszym przyjacielem skoro mowa o równowadze i nie tylko ha ha2011-06-28 11:44 | alicja

DO ROBERTATak masz racje Niemcy używali onków do swoich straszynych zbrodni, ale może powody ich wyboru są trochę inne niż jak piszesz służalczosc owczarków i ich zamiłowanie do tego typu roboty.Jak wiadomo z każdego psa można zrobic mordercę. A dlaczego hitlerowcy wybrali owczarka a nie np. boksera, a chociazby z tak praktycznego względu jak odpornośc na warunki atmosferyczne, zarówno niskie jaki i wysokie temperatury, zapewne wiesz że bokserowi ani mróz ani upał nie służy.Po drugie owczarek jako pies wiejski jest mało wymagający pod względem żywienia, bardzo dobrze wykorzystuje karmę w przeciwieństwie do wspomnianego przez Ciebie doga.Po trzecie -zdrowie, kiedyś owczarki były psami długowiecznymi, odpornymi.I po czwarte to psy eleganckie, budzące respekt, idealnie pasujące do munduru.Mam owczarki od wielu lat i choc uważam że to fantastyczne psy to daleka jestem od ochów i achów. Wymagają sporo pracy i nie nadają się mimo powszechnej opini dla każdego. Trzeba tez pamiętac o dwóch liniach owczarków- wystawowej i użytkowej, bo dośc sie różnią.Piszesz, że onki są służalcze, moje były i są posłuszne ale tylko dzięki mojej codziennej pracy nad nimi, bo bardzo chętnie dyktowałyby mi warunki gdybym im na to pozwoliła. A agresja, nie miałam i nie mam z tym problemów. Owczarek jest z drugiej strony bardzo wrażliwym psem i łatwo zepsuc jego charakter przez niewłasciwe z nim postępowanie.Niewłasciwa selekcja hodowlana nastawiona na ilośc, błedy wychowawcze i niezrozumienie potrzeb tego psa pracującego sa powodem takich opinii.Owczarek nie jest ideałem bo nie ma idealnych psów. Kazda rasa ma swoje wady i zalety. Jest taka różnorodnosc psich charakterów, że każdy może znalezc rasę która będzie dla niego odpowiednia. Nie lubię gdy się wychwala jakąs rasę pod niebiosy albo przypisuje jej wszystko co najgorsze i nie mam tu na mysli tylko owczarków. Równowaga to chyba najlepsze słowo na zakończenie. Zachowajmy zdrową równowagę w podejsciu do psów i nie tylko!2011-03-08 19:08 | Julikkr

Ja czekam na swojego pieska :) I będzie na pewno Owczarek Niemiecki .Nie byłam pewna ale rodzice mnie przekonali.(wiecie te wszystkie pogryzienia itd. to Owczarki :( )2011-02-27 16:59 | adam

piękne psy sam mam 9-letnią suczkę wskazówka:jeżeli komuś się nie chce wyprowadzać psa lub nie chce mu sie chodzić z nim na spacery to niech lepiej nie kupuje owczarka niemieckiego2011-01-25 21:33 | marzena

Każdy z was ma rację. Owczarek nie kochany, trzymany w kojcu lub na łańcuchu może stać się agresywny.On po prostu czuje się samotny, brak mu kontaktu z człowiekiem.Każdy psiak potrzebuje swojego opiekuna jak powietrze do życia, trzeba mu wskazać odpowiednią drogę. A w szczególności owczarki, to są psy rodzinne. Z nimi trzeba rozmawiać, od szczenięcia muszą mieć kontakt z innymi ludżmi, dziećmi, trzeba je przyzwyczajać do gwaru miejskiego, samochodów a wtedy dopiero wyrosną na prawdziwych przedstawicieli swojej rasy.Ja sama posiadam dwa owczarki niemieckie, jeden ma 4 lata a drugi 15 miesięcy. Są wspaniałymi psami i nie muszę się martwić, że jeśli jakieś dziecko do nich podejdzie to ugryzą, są bardzo łagodne, a przy tym świetnie pilnują swojej posesji, nikogo nie wpuszczą.A największą zaletą onka jest to że z czasem zaczyna rozumieć wszystkie słowa jakie do niego wypowiadamy. To są najlepsze psy na świecie.2010-11-27 19:43 | Nat

Robert nie zgadzam się z tobą ja sama mam ON-kę która nie jest czysto rasowa a nie rzuca się na rowerzystów, nie jest też tchórzem. To od ludzi zależy jak psa wychowają, bo przecież jeśli taki pies zostanie pozostawiony sam sobie na podwórku to "dziczeje" staje się agresywny rzuca się na ludzi i szczeka bez przerwy więc nie zwalaj wszystkiego na biedne psiaki:)2010-05-07 19:11 | robert

widzisz kasiek ten onek którego posiadzasz to czysty fenomen mało spotykany ,umnie można spotkać wilczurki ,albo mocno wystraszone (tchórzliwe) ,albo ślepo agresywne mieszkam koło giżycka ,chociarz najwięcej onków można spotkać na wioskach są nazywane pastuchami - od nazwy potocznie owczarek , albo nazwane pies wiesniaczy ,nie stety nikt tu na złośc nie robi poprostu onki zapracowały sobie same na tą opinie atakując rowerzystów ,turystów ,i dzieci powracających ze szkół , mijałem dosyć często psów róznych ras na miescie,cane corso,dogo canario,pitbule ,stafiki,dogo argentino,wszystkie są spokojne z wyjątkiem onka2010-05-01 15:17 | Kasiek

mam Owczarka Niemieckiego juz trzy lata..))jest Czempionka Ukrainy dwa razy..))Owczarki to wspaniale psy..uwielbiam ich..)))2010-04-07 19:59 | volf

wilk by sie obraził jak by ktoś onka nazwał wilkiem, a wilka owczarkiem-to prostre sama nazwa owczarek -owczarz pilonujący owiec ,bądz bydła -ciekawe czy wilk ten prawdziwy by z lasu miał by zamiar popilnować np owieczki ha ha ha a więc wilk jest zupełnie innym ,całkowicie innym zwierzęciem niż onek , i z wyglądu, i charakteru ,i Zz siły a o inteligęcji już nie wspomne może w 5 proc.onek dorównuje wilkowi ,dla mnie onek jest najgorszym porównaniem jeśli chodzi o wilka fe fe2010-03-28 11:03 | arek

co do tych pogryzień ludzi przez psy to prawda że kundle zajmują czołowe miejsce ,sam sprawdzałem ,i nie tylko w Polsce ,ale na całym świecie tylko szkoda że nikt nie wspomniał że najwięcej kundli i mieszańców przypomina z budowy ciała właśnie owcz.niemieckiego he he ,wystarczy wybrać się na wycieczkę rowerową gdzieś na wioski sami zobaczycie, i nie prubujcie głaskać jakiegokolwiek wilczurka, albo spróbujcie jak tak mocno je kochacie ha ha ha2010-03-25 18:49 | robert

widze tu same dobre wypowiedzi tylko szkoda ,że te dobre ,a te prawdziwe mają małe znaczenie ,zacznę od tego że onki przeszły całkowitą odmianę podczas 2 woj.świat. w końcu to one były ulubieńcami służb niemieckich takich jak ss lub gestapo ,sami spytajcie starszych ludzi którzy przeżyli obozy -co te wasze kochane wilczurki robiły dlaczego własciwie owczarki niemieckie ,a nie np bokser -też niemiecki piesek ,albo dog niemiecki nazwanym przez hitlera psem 3 rzeszy wiecie dlaczego? bo owczarek niemiecki jest ślepo posłuszny bez serca jak pan karze to sługa robi ,niemcy wilczurami szczuli starców, kobiety,kobiety w ciąży,dzieci , a nawet niemowlaki-a co najciekawsze wilczurki kochały tę robotę nawet pitbull nie odważył by się do takich celów.może chcecie dowodów macie internety sami sprawdzcie nawet jeżeli chodzi o pogryzienia ludzi przez psy to wilczur zajmuje trzecie miejsce, pewnie teraz jak to czytacie to zastanawiacie się kto zajmuje 1 miejsce dam sobie głowe obciąć że myślicie że pitbull ha ha ha a 1 miejsce zajmują kundle 47 proc. dane z mswia2009-11-02 22:04 | neska

Wszędzie piszą, że prawidłowa waga suczki owczarka to ok. 36 kg, a moja Alfa waży ponad 40 kg i nie jest tłusta,ma piękną wysportowaną sylwetkę. Ta waga i wzrost wprawia w osłupienie weterynarzy (już trzech się silnie zdziwiło) ;)2009-07-19 11:35 | adrian

miałem owczarka niemieckiego teraz mam biały owczarek szwajcarski długowłosy super pies obrońca i przyjaciel jak się o niego dba czesze itp to jest śliczny pozdro to pisze o owczarek niemiecki2009-06-22 23:25 | Werka

mam pytanie moja koleżanka niedawno kupiła sobie Owczarka Niemieckiego ale po paru dniach pojawił się u niej jakiś bąbel pod odbytem i wysypka na brzuchu czy to normalne ?2009-01-18 14:23 | marta
piekne i mądre psy cudowna rasa sama mam 3 letniego owczarka wspaniały przyjaciel

redakcja psy24.pl: w najbliższym czasie (2-3 miesiące) mamy zamiar uruchomić odrębny wortal o tej rasie, pod nazwą: www.OWCZAREK.wortale.net .


Strona główna  |  Redakcja  |  O wortalu PSY24.PL  |  WspółpracaReklama  |  Katalogi  |  Kontakt

Wszelkie prawa zastrzeżone Wydawca, producent portali internetowych Soluma | | mapa witryny
| login statystyka