Psy - rasy psów - ogłoszenia o szczeniakach - psy rasowe - wszystko o psach - pies

rasy psów katalog

 

  
rasy psów - KATALOG

ARION Puppy large breed 15 kg

JACK RUSSELL TERRIER

czytano 93706 razy

JACK RUSSELL TERRIER JACK RUSSELL TERRIER

Twórcą rasy jest angielski pastor John Russell, któremu pasja łowiecka towarzyszyła przez całe życie, utrzymywał i hodował foksteriery. Protoplastką rasy jest niewielka suczka, która towarzyszyła mleczarzowi, a którą zobaczył na spacerze pastor Russell i natychmiast odkupił, ponieważ ucieleśniała jego wyobrażenie o rasie, którą chciał stworzyć.

Istnieją dwa typy psów wyhodowanych przez pastora: wyższy, bardziej elegancki, którego sylwetka wpisana jest w kwadrat oraz mniejszy, bardziej atletyczny, o sylwetce wpisanej w prostokąt. John Russell nie rozróżniał jednak jack russell’a od foksteriera i psy przeznaczone przez niego do hodowli uszlachetniły potomków obu ras. Dopiero w celach wystawowych zostały wyhodowane odrębne linie.

Jack russell to pies myśliwski, norowiec. Towarzyszył myśliwym w czasie polowań, często pozostając przez większość czasu w torbie, którą myśliwy miał przy sobie siedząc w siodle i dopiero w ostatniej chwili wyjmowany z niej za ogon, by wypłoszył lisa z nory, którego zapędziły do niej foksteriery.

Rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną w 2000 roku, początkowo jako Parson Jack Russell Terrier, zawierały się w niej oba typy psów. W 2004 roku typy zostały rozdzielone i powstały dwie odrębne rasy : Jack Russell Terrier (mniejszy) oraz większy Parson Russell Terrier.

JACK RUSSELL TERRIER 

 Jack Russell Terrier to pies niewielki, ale z bardzo dużym temperamentem. Jako pies myśliwski ma niezwykłą pasję do kopania i przeszukiwania nor. Występuje w trzech odmianach ze względu na rodzaj sierści : szorstkowłosy, gładkowłosy i z włosem „złamanym” (forma przejściowa). Idealne umaszczenie to białe ze znaczeniami koloru brązowego lub czarnego (również występujące razem) na głowie i ogonie. Często występują też znaczenia na ciele, ale im jest ich mniej tym lepiej. Mimo niewielkich rozmiarów jest psem zbudowanym atletycznie, nieznacznie dłuższym niż wyższym, głowa w kształcie trójkątnym, oczy o bystrym i wesołym spojrzeniu.

Pielęgnacja jest łatwa, gładkowłosym psom wystarczy kąpiel w razie potrzeby i regularne szczotkowanie. Psy o włosie szorstkim i złamanym dodatkowo wymagają trymowania tj. usuwania martwych włosów. Są łasuchami, dlatego należy uważać na ich wagę i być odpornym na „głodne” i „błagalne” spojrzenia.

Niezwykła aktywność tych psów jest widoczna na pierwszy rzut oka, ponieważ psy te nie potrafią „usiedzieć w jednym miejscu”, wszędzie ich pełno, nie znoszą bezczynności. Łatwo adaptują się do różnych warunków życia, mogą żyć zarówno w bloku jak i w domu z ogrodem, warunkiem jest zapewnienie im dostatecznej ilości ruchu i kontaktu z człowiekiem. Są bardzo towarzyskie, niezwykle przywiązują się do rodziny, w której żyją, chcą towarzyszyć człowiekowi wszędzie, niejednokrotnie wolą towarzystwo człowieka niż innego psa.

Tolerują obcych, ale są przy tym bardzo czujne i mogą spełniać rolę stróża. Łagodne w stosunku do dzieci, mają z nimi świetny kontakt, po selekcji i odpowiednim szkoleniu sprawdzają się również w roli psów terapeutów pracujących z osobami niepełnosprawnymi.

Wybitna inteligencja, szybkość i niezwykła chęć, z jaką się uczą sprawia, że są często wykorzystywane jako aktorzy w filmach i reklamach (Maska, Wishbone, Frasier). Nie są psami dominującymi, ale wymagają konsekwentnego postępowania, powinny być szkolone z zakresie podstawowego posłuszeństwa, co ułatwi codzienne życie z mały, energicznym pieskiem.

Nie nadają się do pełnienia roli psa kanapowego, permanentny brak ruchu, nuda i samotność sprawiają, że zaczynają szukać sobie interesującego zajęcia w otoczeniu, w którym pozostają, nie ma znaczenia czy to ogród czy pokój w mieszkaniu, mogą wykopać ulubione roślinki albo zmienić image najnowszej kanapy. Najlepszym sposobem na rozładowanie niezwykłej energii drzemiącej w tej rasie jest szkolenie, świetnie sprawdzają się w agality (bieg z przeszkodami).

Jest to rasa dla ludzi o aktywnym trybie życia, którego pies będzie ważną częścią. W zamian za miłość, zainteresowanie i trochę zajęcia odwdzięczą się dozgonną wiernością, gotowością do działania przez cała dobę, zawsze merdającym ogonem, a w najbardziej ponury dzień, mokry nos wciskający się pod ramię przypomni, że żyć z jack russell’em jest warto.

Anna Antkiewicz
hodowla jack russel terrier
Katalog hodowli psów rasowych: jack russell terrier


Zdjęcia dzięki uprzejmości hodowli Gang Staff
    data edycji: 2012.05.12 13:56
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji PSY24.PL.
komentarzy: 8         Dodaj komentarz

2015-06-25 22:29 | Maria

Moja sunia JRT jest moim pierwszym psem i choć wszyscy mnie straszyli, że sobie z nią nie poradzę, to bez najmniejszych problemów sobie radzimy. Na pewno ważna jest konsekwencja i zasady. JRT to cudowny pies, pełen energii, bystry, chętny i na zabawę i na naukę. Miłosnik lesnych spacerów. Przytulak. Nie wyobrażam sobie innej rasy i innego psiaka. To jest chodząca radość i szczęście. Pozdrawiam miłośników JRT.2015-02-22 20:06 | Beti

Mam Jakie dopiero 7 miesięcy, ale to właśnie dzięki jego ciekawości i radości jaką ma w sobie o każdej porze ,życie nabiera kolorów.Cudowny zawsze chętny do zabawy.2012-03-15 14:47 | iwona

dzien dobry mysle o kupnie szczeniaka rasy jack russell terrier i mam pytanie jak piesek znosi obecnosc kota ( mamy 2 letnia kotke w domu ) ??2011-01-28 11:40 | Iza

moja Daisy.... przyniosła każdemu w rodzinie uśmiech na twarzy;) kochane Psy z temperamentem:)2009-10-21 18:27 | Agata

JRT jest wspaniałym psem,kupując pierwszego szczeniaka nigdy nie sądziłam,że"dorobie" się następnego,Centuś ma w tej chwili 1,5 roku a Dolarek 3 miesiace,to co wyczyniają jest nie do opisania:),a każdy mój dzień dzięki nim wygląda inaczej!pozdrawiam wszystkich wielbicieli tej rasy!2009-10-20 4:05 | pawel

najlepszy pupil jaki moglem sobie wymarzyc dodaje powera w zyciu wierny obiektywny i szczesliwy bezgranicznie naprawde polecam zwlaszcza jesli macie szkodliwe gryzonie.2009-07-31 10:57 | Asia

Fajny jako szczeniak, a potem jeszcze lepszy!!!2009-05-25 21:29 | kinga

super rasa z tym psem nie mozna sie nudzic ,zawsze szczesliwy i wesolyStrona główna  |  Redakcja  |  O wortalu PSY24.PL  |  WspółpracaReklama  |  Katalogi  |  Kontakt

Wszelkie prawa zastrzeżone Wydawca, producent portali internetowych Soluma | | mapa witryny
| login statystyka