Psy - rasy psów - ogłoszenia o szczeniakach - psy rasowe - wszystko o psach - pies

rasy psów katalog

 

  
rasy psów - KATALOG

CHOW - CHOW - rasy psów

czytano 84075 razy
CHOW - CHOW CHOW - CHOW

Historia Rasy
Chow Chow należy do szpiców, jednej z najstarszej grupy psów. Pierwsze wzmianki o rasie pojawiły się w XI w p.n.e. W czasie panowania dynastii Han wykonano wiele figurek glinianych oraz malowideł przedstawiających tę rasę. Jest to rasa chińska. Do Chin trafiła z Tybetu lub Mandżurii. Od początku były otoczone czcią i cieszyły się szczególnymi względami. Mnisi uważali że chow chow szczekaniem odgania złe duchy, dlatego pilnowały świątyń. Legenda głosi że tylko chowom dane było zlizywać kawałki nieba spadające na ziemię, dlatego ich język jest niebieski.

Rasa ta była uważana za delikates a ich futro przeznaczone do wyrobu odzieży. Kiedyś były wykorzystywane jako psy pociągowe, stróżujące i zaganiające. Wielu sławnych ludzi chlubiło się posiadaniem psa tej rasy. Byli to min. królowa Wiktoria oraz pisarz Jarosław Iwaszkiewicz. Chow Chowy pokazywane były w ogrodach zoologicznych gdzie wzbudzały nie małą sensację. Również dziś nie sposób przejść obok nich obojętnie.
 Obecnie głównym zadaniem tych psów jest towarzyszenie swojemu właścicielowi i jego rodzinie. Miłośnicy rasy są jej zwykle wierni. kto raz kupił chow chowa zakocha się w nim na zawsze.

Charakter i wychowanie
Chow Chow jest psem bardzo upartym o silnym i trudnym charakterze. Nie każdy może być jego właścicielem. To doskonały stróż i przyjaciel domu. Wystarczy że jakiś obcy zbliży się do naszego domostwa, chow chow od razu nam to zasygnalizuje. Szczekanie tych psów jest grube i bulgoczące. Nie są to psy hałaśliwe i szczekliwe. Na spacerze nie obszczekują przechodniów i obcych psów. Nie są meczącymi psami i nie wymagają długich spacerów dlatego bez problemu mogą mieszkać w mieszkaniu w bloku. Są to psy bardzo silne więc zaleca się aby nosiły szelki które doskonale panują nad ich ciałem i nie wytrą kołnierza na szyi.

Chowy pomimo swojego wyglądu są ruchliwe i lubią biegać. Akceptują dzieci ale trzeba dziecku wytłumaczyć że pies to nie zabawka i nie wolno mu robić krzywdy. Zabawa Chowa jest krótka ale intensywna. Po zabawie musi odpocząć i pospać sobie w spokoju. Jego ulubionym miejscem jest centrum mieszkania gdzie może obserwować całą swoją rodzinę i co się dzieje wokoło.

Chow to indywidualista, lubi pobyć sobie w samotności i jest psem jednego pana. Kocha całą swoją rodzinę ale jedną osobę szczególnie będzie cenił. Są nie ufne w stosunku do obcych. Z reguły nie dają się pogłaskać, odsuwają się lub nie podchodzą. Obcy nie powinni głaskać ich po głowie bo Chowy tego nie lubią.

Suczki są bardziej rodzinne , opiekuńcze i okazujące uczucia, psy natomiast bardziej nie zależne i większe od suk.
Chow Chowy to psy bardzo czyste i na ogół szybko uczą się czystości. Są pojętne i można nauczyć ich podstawowych komend ale musi się to odbywac na zasadzie nagród i należy pamiętać że chow wykona polecenie zazwyczaj gdy sam będzie miał na to ochotę.


CHOW - CHOW CHOW - CHOW

Pielęgnacja
Sierść chowa wymaga starannego czesania. Nie jest to łatwe gdyż ma on bardzo gęsty podszerstek. Szczeniaka czeszemy częściej, najlepiej w formie zabawy aby się przyzwyczaił. Należy również dbać o oczy które są bardzo wrażliwe.

Żywienie
Małego pieska żywimy tak jak karmił go hodowca. Nie podajemy mu nic nowego bo skończy się to biegunką. Nowy pokarm piesek musi dostawać stopniowo. Szczeniaka karmimy 4 razy dziennie ( gdy podrośnie ilość posiłków zmniejszamy ) a dorosłego psa 2 razy w ciągu dnia. Nie należy karmić psa zbyt późno. Pamiętajmy o stałym dostępie do świeżej wody. Psa możemy karmić suchą karmą albo domowym jedzeniem. Gotowe karmy muszą być sprawdzonych firm i najlepiej dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym.

Zdrowie
Chowy mają tendencje do różnych uczuleń przez co wygryzają się w okolicach ud i ogona. Problemy skórne mogą być spowodowane złą dietą, uczuleniem na pyłki lub na różne detergenty.
W sytuacjach gdy pies się gryzie lub uporczywie drapie nie leczmy go na własną rękę bo możemy zaszkodzić. Należy skontaktować się z hodowcą lub weterynarzem.
Suki mają cieczkę 2 razy w roku, ale nie jest to reguła. Brak cieczek, rui i puste krycia to częste problemy suk tej rasy.

Opracowanie i zdjęcia:
Anna Śleziak, www.chow-chow.yoyo.pl


Katalog hodowli psów rasowych: chow-chow


CHOW - CHOW CHOW - CHOW    data edycji: 2011.04.07 14:21
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji PSY24.PL.
komentarzy: 6         Dodaj komentarz

2015-09-10 9:08 | Sylwia

Witam, poczytałam Wasze wpisy i faktycznie wszystko się zgadza:) Ja mam 3i pół letniego psa i zatanawiam się czy nie powinnam już poszukać mu panny? Może ktoś już przerabiał ten temat?2015-05-31 15:04 | Adam

Zgadzam się w zupełności z wcześniejszymi komentarzami. Można jeszcze dodać, że one same wybierają sobie osoby które mogą je pogłaskać (obce osoby). Dla obcych niedżwiedż grizzli a w domu kubuś puchatek i maskotka do przytulania2014-12-01 17:13 | maryśa

chow-chow to bardzo ładna rasa która wyglądem przypomina lwa zmieszanego z niedziwiedziem.2014-06-28 17:03 | YUMIKO

Mam suczke YUMIKO jest cudowna charakterek ma jak by miała geny osła -kota-leniwca ma swój jesli nie chce się bawic nikt nie jest w stanie jej do tego zmusić mimo operacji podniesienia powiek suczka nie widzi w 90% mimo to nie ogranicza jej to w żaden sposób,na spacerach smycz traktuje jak GPS a gdy ją puszcze ze smyczy w rerenie który zna biega jak szalona OSZCZEGAM pieski strasznie chrapią potrafi zagłuszac telewizor i zawsze kładzie sie na samym przejsciu w domu i niestety nie raczy sie ruszyc gdy człowiek idzie niestety trzeba ją poprostu przekroczyc w cudowny sposub okazuje swe uczucia podskakuje i tupie jak malutkie dziecko gdy dostanie wymarzoną zabawkę nie polecam pieska osobą które nie radzą sobie ze sierścią w okresie kiedy pieski gubią sierśc w domu jest czyste szaleństwo turboszczotka chodzi na okrągło ale jest plus moja Yumiko uwielbia kiedy ją wyczesuje2013-03-28 12:48 | Konradec'k

Prawie zgadzam się w 100% z opisem i komentarzem. Jeśli chodzi o ślinienie piesek mój robi to dość rzadko ale zdarza mu się ciągnąć ślinkę na spacerze.Suczka tego w zestawie nie ma .Dużo śpią a przy tym głośno chrapią . Są przywiązane do rodziny i okropnie leniwe :) Nie radzę prób tresury , szkoda czasu i zaangażowania jeśli będzie chciał to zrobi o co prosimy i to bez słów, tym psom nawet nie chce się niechcieć . Jak mają ochotę (bardzo rzadko) to przejawiają chęć do zabawy ale na bardzo krótko , za to po tym długi , bardzo długi odpoczynek.2012-09-21 17:12 | ulla

najlepsza rasa psów:) nie zachowują się jak typowe psy.. to takie połączenie psa, kota i człowieka! kto ma takiego pieska to się ze mną zgodzi.. jeśli chodzi o zapach to psy od których najmniej ""czuć psem"":) bardzo, bardzo rzadko szczekają.. już częsciej chrumkają jak świnki;) ale to urocze:) nie ślinią się ani nie gubią sierści:P jak to czasami myślą osoby co nigdy nie miały chow chowa:P gubią sierść tylko wtedy gdy ją wymieniają.. z zimowej na letnią i odwrotnie:) jako jedyna rasa psów ma fioletowo niebieski język:) a suczki są bardziej żywe i agresywne od psów.. są niższe i częściej mają łądniejsze psyszczki.. psy są bardziej uparte i mają większą grzywe. Kocham to rase:)) wyjątkowe psy:)Strona główna  |  Redakcja  |  O wortalu PSY24.PL  |  WspółpracaReklama  |  Katalogi  |  Kontakt

Wszelkie prawa zastrzeżone Wydawca, producent portali internetowych Soluma | | mapa witryny
| login statystyka