Psy - rasy psów - ogłoszenia o szczeniakach - psy rasowe - wszystko o psach - pies

Foksterier szorstkowłosy - pielęgnacja

czytano 12264 razy

Foksterier szorstkowłosy - pielęgnacja

Czesanie.

Do pielęgnacji szaty naszego foksa potrzebny jest grzebień metalowy z rzadkimi ząbkami, czeszemy całego pieska, szczególnie dokładnie te miejsca gdzie sierść jest dłuższa,
Czeszemy psa przynajmniej raz w tygodniu przez 15-20 minut.

Uszka.

Foksterier często zapada na zapalenie uszu. Dlatego ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Regularnie należy usuwać włoski z uszków. Należy to uczynić bardzo delikatnie by nie zrobić krzywdy psiakowi. Ucho czyści się wacikiem który można nasączyć w oliwce dla dzieci lub można kupić sobie odpowiedni preparat do higieny uszu.
Jak poznać że pies ma zapalenie ucha? Uporczywe drapanie, dziwne "chlupanie", nieprzyjemny zapach z ucha, charakterystyczne zabarwienie wydzieliny z ucha - to niektóre objawy.
W takim wypadku najlepiej iść do lekarza który przepisze odpowiedni środek. Można także spróbować domowych sposobów:
wsadzamy pieska do wanny odchylamy chore uszko i wlewamy do niego 3% wodę utlenioną, oddalamy się aby piesek nas nie ochlapał - piesek powinien wytrzepać wszystkie brudy. Czynność tą można powtórzyć ale należy także pamiętać że najlepszym sposobem jest odwiedzenie weta. Taki sposób na pewno nie zaszkodzi pieskowi a może pomóc.

Strzyżenie.

"Średniej długości, szorstka, bardzo gęsta, w stanie naturalnym - nastroszona i lekko kędzierzawa. Na bokach tułowia jest mniej twarda niż na grzbiecie i kończynach."
To był oczywiście typowy książkowy opis sierści foksteriera szorstkowłosego. Co to oznacza w praktyce? Że jeśli nie mamy zacięcia do pielęgnacji szaty psa i nie wystawiamy go - możemy mieć tutaj spore kłopoty!
Czas leci, sierść odrasta, co robic? Mamy 2 wyjścia: iść do fryzjera lub popróbować samemu. Jeśli jednak nie masz zdolności manualnych i nie wiesz jak się za to zabrać - lepiej nic nie rób bo można psa tylko oszpecić. Ponadto może się okazać, gdy brak odpowiedniego stołu do strzyżenia, że pies nam ucieknie ogolony jedynie przez pół.
Idziemy więc do psiego fryzjera. Tutaj także są dwie możliwości:
:: trymowanie
:: strzyżenie.
Strzyżenie kosztuje (dla psa takiej wielkości jak foksterier) około 50zł +-10zł, do trymowania zaś trzeba doliczyć jeszcze 20-30zł.
Czym więc jest to trymowanie? Trymowanie jest bezbolesnym usuwaniem włosa martwego. Gdy jest odpowiednio dojrzały można samemu zaobserwować delikatnie wyciągając palcami włos psa. Dużo ludzi uważa że najlepiej trymować właśnie palcami, oprócz tego w sprzedaży są specjalistyczne trymery przeznaczone do włosa na różnych partiach ciała. Pies wytrymowany ma barwy bardziej intensywne, skóra jest w dobrej kondycji.
To czy psa trymujemy czy nie to już zależy od nas. Gdybym przygarnęła Foksa jako szczeniaka z pewnością byłby on trymowany. Pies jest strzyżony maszynką na całym ciele. Na łapkach, brzuszku i brodzie włos jest dłuższy. Ja chodzę do fryzjera 3 razy w roku - po zimie (w zależności od temperatury) w marcu (lub początek kwietnia), potem w połowie lipca a następnie w październiku (lub początek listopada).

http://www.foksterier.yoyo.pl/
    data edycji: 2011.04.05 03:24
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji PSY24.PL.
komentarzy: 3         Dodaj komentarz

2011-06-28 15:53 | Inez

foksteriery osiągają do 39 cm wzrostu,a ważyć mogą 8,25 kg. Są to silne i wytrzymale psy towarzyszące. Na szczęście zalecenia ,co do warunków utrzymania i wychowania, u obu odmian foksterierów są takie same.2011-06-28 15:43 | Inez

Zadbane foksteriery cieszą się dobrym zdrowiem, co wpływa na ich samopoczucie... Foksterier szorstkowłosy wymaga odpowiedniej pielęgnacji sierści. Natomiast foksterier krótkowłosy jest łatwy w utrzymaniu.2008-12-07 10:30 | jota
Absolutnie nie wolno wlewać psu wody utlenionej do ucha. Do czyszczenia służą specjalne płyny np.Otosol. W przypadku stanu zapalnego -może pomóc tylko weterynarz.

Strona główna  |  Redakcja  |  O wortalu PSY24.PL  |  WspółpracaReklama  |  Katalogi  |  Kontakt

Wszelkie prawa zastrzeżone Wydawca, producent portali internetowych Soluma | | mapa witryny
| login statystyka