Psy - rasy psów - ogłoszenia o szczeniakach - psy rasowe - wszystko o psach - pies

rasy psów katalog

 

  
psie choroby

Objawy chorób serca u psów

czytano 140744 razy

Choroby serca są bardzo częstym problemem zdrowotnym u psów. Zaburzenia funkcjonowania układu krążenia mogą wystąpić u psów w każdym wieku, bez względu na płeć, rasę, wielkość. W celu uporządkowania można wyróżnić trzy grupy zwierząt szczególnie narażone na wystąpienie chorób serca. Pierwszą grupę stanowią psy młode – od 2 do 12 miesiąca życia – które urodziły się z wadami serca. Zwykle w tym przedziale wiekowym wady serca dają już objawy kliniczne i mogą być rozpoznane. Niektóre szczenięta obarczone wadą serca rodzą się wyraźnie słabsze od rodzeństwa, są mniejsze, wolniej przybierają na wadze, są mniej ruchliwe, więcej śpią. Niekiedy wprost przeciwnie – szczenięta rodzą się normalne i na początku (nawet przez wiele miesięcy) nic nie wskazuje na obecność poważnej choroby.

Objawy u szczeniąt zależą od rodzaju wady jaką są obciążone. Wady serca częściej występują u psów dużych ras.  Drugą grupę stanowią psy dość młode w wieku 4-8 lat dużych ras, które chorują na kardiomiopatię rozstrzeniową. Szczególnie predysponowanymi do tej choroby rasami są dobermany, dogi niemieckie, owczarki niemieckie, boksery. W przebiegu tej choroby obserwuje się  osłabienie zwierzęcia, często pojawia się wodobrzusze, charakterystyczne jest postępujące wyniszczenie organizmu. Do trzeciej grupy zaliczyć można psy starsze, w wieku od 7 do 14 lat, małych ras, które cierpią z powodu niedomykalności zastawki dwudzielnej. Zdecydowaną predyspozycję do tej choroby wykazują jamniki, poza nimi m.in. yorkshire teriery i pudle.

           
Początkowo objawy chorób serca nie są specyficzne. Pies staje się mniej ruchliwy, mniej się bawi, więcej śpi. Ponieważ sytuacja ta często dotyczy starszych zwierząt, zwykle jest przyjmowana jako naturalny objaw starzenia się psa.

           
Bardzo charakterystycznym i pierwszym objawem niewydolności krążenia jest nietolerancja wysiłkowa - czyli po prostu szybsze męczenie się psa. Jeśli do tej pory nasz pies bez zadyszki wchodził po schodach na drugie piętro, a nagle po pierwszym robi sobie przerwę, lub gdy skraca swój spacer o połowę, bez względu na jego wiek jest to powód do niepokoju i wizyty u lekarza weterynarii.

           
Kolejnym objawem, również bardzo charakterystycznym jest kaszel. Jest to kaszel wilgotny, napadowy. Początkowo ataki kaszlu są krótkie i szybko ustępują, z czasem stają się dłuższe i bardziej męczące. Kaszel pojawia się w momentach podniecenia – kiedy pies cieszy się witając właściciela, wychodząc na spacer, itp. Często pies zaczyna kasłać wstając z łóżka po przebudzeniu. Przyczyną kaszlu jest płyn gromadzący się w pęcherzykach płucnych i oskrzelach. W skutek niewydolności serca dochodzi do zastoju krwi w naczyniach płucnych. W tej sytuacji nadmiar płynu z naczyń przedostaje się do pęcherzyków płucnych. Gdy ilość płynu w pęcherzykach zwiększa się dochodzi do sytuaci zwanej obrzękiem płuc. W obrzęku płuc ilość płynu w pęcherzykach płucnych i oskrzelach jest tak duża, że uniemożliwia psu normalne oddychanie. Pies ma ogromne trudności z oddychaniem, stoi lub siedzi z rozstawionymi łapami, szyję ma wyprostowaną i wyciągniętą, pysk otwarty, siny język. Obrzęk płuc jest stanem zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej intensywnej opieki lekarskiej.

Niewydolność krążenia jest chorobą „podstępną” - rozwija się bardzo długo bez wyraźnych objawów klinicznych. Może się zdażyć, a w praktyce takie przypadki nie są rzadkością, że pies trafia do lecznicy w stanie obrzęku płuc, wcześniej nieleczony, ponieważ nikt o jego chorobie nie wiedział. Opisane wyżej objawy mają miejsce w tzw. lewokomorowej niewydolności serca, czyli sytuacji gdy zaburzeniu ulega praca lewej komory i lewego przedsionka. Przy prawokomorowej niewydolności serca, gdy nieprawidłowo pracuje prawa komora i prawy przedsionek dochodzi do zastoju krwi w naczyniach na obwodzie ciała, i analogicznie nadmiar płynu z rozszerzonych naczyń jest przesączany do jamy brzusznej i jest przyczyną powstania wodobrzusza.  Szczególnie silnie poszerzają się naczynia w wątrobie, co prowadzi do powiększenia tego narządu (jest to tzw. zastój krwi w wątrobie). Właściciel obserwuje wtedy powiększanie się obrysu brzucha, czasem dość gwałtownie postępujące. Objaw ten może być  mylony ze wzdęciami. Na skutek ucisku na narządy w jamie brzusznej u psów z wodobrzuszem pojawiają się problemy z trawieniem (biegunki) i wchłanianiem pokarmu w jelitach, czego objawem jest utrata masy ciała. Niewydolność krążenia nie jest jedyną możliwą przyczyną wodobrzusza – stwierdzenie obecności płynu w jamie brzusznej wymaga zdiagnozowania jego  przyczyny (poza chorobami serca może pojawić  się m.in. w przebiegu niektórych chorób wątroby lub nowotworach na terenie jamy brzusznej).

Oba rodzaje niewydolności krążenia lewo- i prawokomorowa mogą oczywiście występować jednocześnie ( w zależności od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania).

Objawem niektórych chorób serca są omdlenia. Zależnie od przyczyny mogą zdażyć się u psów w każdym wieku (nawet u bardzo młodych szczeniąt). Utrata przytomności może następować  w różnych okolicznościach. Najczęściej ma miejsce podczas zabawy, biegu – wygląda to wtedy tak, jakby pies się potknął i upadł. Okres utraty przytomności może być różny – najczęściej trwa bardzo krótko – pies prawie od razu wstaje i zachowuje się normalnie, ale czasem nie odzyskuje przytomności nawet przez kilka minut. Powtarzające się epizody utraty przytomności wymagają przeprowadzenia dokładnego badania w celu określenia ich przyczyny. Poza problemami kardiologicznymi przyczyną omdleń mogą być n.p. zaburzenia neurologiczne.


Wiele chorób serca przez długi czas nie daje wyraźnych objawów klinicznych możliwych do uchwycenia przez właściciela. W przypadku niektórych chorób (np. niedomykalności zastawki dwudzielnej) wczesne podjęcie leczenia ma ogromny wpływ na długość i komfort życia psa. Dlatego też ważne są regularne kontrole stanu zdrowia psa – lekarz weterynarii, nawet nie zajmujący się na codzień kardiologią, jest w stanie osłuchując klatkę piersiową psa, postawić podejrzenie choroby serca i w odpowiednim czasie skierować na konsultację do specjalisty. Okazją do takich badań kontrolnych jest coroczna wizyta w lecznicy związana ze szczepieniem psa przeciwko wściekliźnie. Poza samym podaniem szczepionki powinna być ona okazją do przeprowadzenia dokładnego badania klinicznego – oceny stanu zdrowia nie tylko układu krążenia, lecz całego organizmu. W przypadku niektórych ras szczególnie predysponowanych do występowania chorób serca (np. dobermany, jamniki) zaleca się  przeprowadzenie profilaktycznych badań (EKG, echo serca).

Agata Augustyniak
WORTAL PSY24.PL

 
    data edycji: 2012.09.10 10:07
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji PSY24.PL.
komentarzy: 137         pokaż wszystkie komentarze         Dodaj komentarz


ostatnie komentarze:

2015-08-31 20:07 | Dorota

Dzisiaj odszedł mój największy przyjaciel, najsłodszy piesek jakiego dane mi było poznać .Zostawił po sobie straszną pustkę i ogromną tęsknotę. Zabrał ze sobą częśc mojego serca. Dziękuję Ci pieseczku za czas, który mi dałeś abym mogła Ciebie kochać i być przy Tobie.2015-08-27 18:35 | ela

23.08.15 odeszla nasza kochana kiki mopsik 7,5 roku trzy lata temu miala zrobiona tracheostomie, nie mola dowoli cieszyc sie chodzic na dlugie spacery, ale dawalismy rade.18 08 pojechalismy nad morze tam zaczela bardziej dusic sie ale przechodzilo,zostala sama w domku jak wrocilismy kikunia nie przywitala nas buziaczkow nie dala lezala bez ruchu z sinym jezyczkiem na zewnatrz.Bol po strcie ogromny szybko spakowalismy sie i zabralismy ja do domu pochowac.Wszedzie ja widze brakuje mi jej strasznie jestem na srodkach uspakajajacych wszystko mi ja przypomina, wieczorem zawsze kladla sie przy mnie pod kolderka tulila a rano patrzyla tymi swoimi bystrymi oczkami czy juz wstajemy.Wiem ze z roku na rok bardziej meczyla sie serduszko tez bylo niedotlenione ale to niesprawiedliwe ze juz odeszla..:(2015-08-26 17:39 | Józef

W ciągu 3 miesięcy odeszły od nas ukochane jamniki Figa (15 lat i Rambo jej syn 13lat i 8 miesięcy) mimo pomocy wetenrynaryjnej. Zastanawiam się nad przyczyną ich śmierci, właśnie tutaj szukam odpowiedzi. Mam poważny dylemat czy wziąć kolejnego pieska.2015-07-28 15:20 | KasiaPasia

tak mi przykro z powodu Twojej suczki...wiem co znaczy odejscie psiaka ale zeby tak...weterynarz w taki sposób... brak słów.trzymaj sie ...pozdrawiam2015-07-23 18:31 | Michał

ja problem mialem z pekinczykiem od 7 lat zemna byla brakowalo tego aby mogla mowic tylko. zawiozlem ja na operacje dostala ropniaka macicy u lekarza bylem o 16 pozostawilem ja do wyciecia macicy bo nie bylo innej mozliwosci przyjechalem po nia lekarz powiedzial zaraz panu przyniosa ja popatrzylem oddychala bardzo wolno oczy otwarte ale nie reaguje nic jezyk na w jej wisial lekarz pogadal nawciskal mi jakis glupot ze sie wybudzil pol godziny przed przyjazdem wziol pieniadze wziela przepraszam dala tabletki oddala mi ja mniej jak pol zywa mowiac ze w poniedzialek chce abym byl z nia na kontrol po wycieciu macicy i jajnikow no dobrze pomyslalem [wziolem ja w domu bylem z nia po ok max 15 minutach delikatnie ulozylem ja w kojcu aby swobodnie oddychala nie minelo 2 minut jak ja polozylem zaczela tak jak by wymiotowac ale to duszenie bylo jezyk siny miala wyciagnolem jej z gardla aby mogla oddychac zrobila 4 wdechy i wylozylo ja w szoku bylem co sie dzieje nie minelo 2 minut pies mi umarl w rekach bylem wsciekly rozpaczony nie wiedzialem co sie stalo doszedlem dzisiaj do wniosku a to zdarzenie mialo miejsce wczoraj ggdyby doktor nie zalerzalo na pieniadzach najpierw to by powiedziala pan ja zostawi na noc aby byla pod tlenem po operacji . jestem strasznie zniesmaczony faktem jak to sie dzieje u weterynarzy. ja jako wlasciciel mojego pupila czuje sie tak jak by mi go zamordowano przedawkowali narkoze moje zdanie dziekuje2015-07-20 15:26 | Przyjaciel

01.07.2015 odszedł najlepszy Przyjaciel Aresik2015-07-11 22:36 | ela

9.07.2015r-odszedł mój najukochańszy MAFFI-amstaf o godz.20/50-zmarł na zawał serca-to nastąpiło tak szybko -był bardzo zdrowym ,wesołym ,mądrym ,kochał wszystkich ,lubił ludzi,dzieci,-to jest najgorsze ze odszedł tak nagle-KOCHAM GO BARDZO-TO BYŁ MUJ NAJLEPSZY PSZYJACIEL-nie mogę przestać płakać.Nie doczekał 10 latek -16.08 2015r.2015-07-11 18:47 | magda

10.07.2015 odszedl od nas 7 letni owczarek Bari. Nie potrafimy sie pozbierac. Tak bardzo go kochamy.2015-07-08 9:45 | Józek

W poniedziałek tj. 06.07.2015 odszedł odnas do krainy wiecznych łowów 12-sto letni Maks owczarek Niemiecki chory na nie wydolnośc komór serca, mam nadzieję że teraz sobie biega za suczkami i nic go nie boli2015-06-17 11:42 | KasiaPasia

Wczoraj tj,16.06.2015 odszedł za tęczowy mostek nasz kochany labrador POKER . Smutek po nim ogromny...ale za to teraz z innymi pieskami biega po zielonych łączkach i nic go nie boli. Pokuś na zawsze w naszych sercach.2015-06-13 15:43 | Rafał

Witam,miałem bernardyna 6 lat trzy dni temu odszedł od nas dzień przed końcem nic nie wskazywało że coś jest nie tak a rano nachylił się nad jedzeniem polizał i o godzinie 14 nastąpił koniec weterynarz nie zdążył dojechać.A teraz pustka w sercu.Pozdrawiam2015-05-28 14:47 | KasiaPasia

Kiedy mój Poker stał się słaby dyszał wiecej spał i kaszlał poszłam do wet, po prześwieleniu okazało się że ma wodę w płucach i chore serce a i brzuszek dostał większy wiec .... nie zastanawiaj sie tylko gnaj do lecznicy. mój Pokuś ma 12 lat i dzięki tabletkom jakoś się jeszcze trzyma.2015-05-28 14:16 | Przemek

Muj Pies ma okolo 8 lat...ostatnio pojawily sie u niego dziwne objawy...bardzo schudnol,nie ma sily chodzic,nic nie je...muj Tata pojechal z nim do weterynarza który zdiagnozowal zawal serca...jest z nami 5 lat traktujemy go jak czlonka rodziny...poprostu czuje potworny smutek...2015-05-19 20:49 | zdruzgotana

Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy widzą, że pies jest chory i zamiast pójść z nim do lekarza wolą udawać, że niic się nie dzieje bo merda czasem ogonem.2015-05-19 20:42 | Michał

Cześć mam pytanie mam 9-letnią Labradorke biszkoptową od miesiąca ciężko jej jest się poruszać ma duży brzuch tak jakby miała ciążę uronioną ciężko jej się dycha. Poza tym ciągle by spała;/ jak się na nią patrzy to widać że jest smutna chociaż nadal merda ogonem jakby nic się nie działo czy mógłby mi ktos doradzic co może być z nią?2015-05-18 22:57 | Ola

Może ta informacja Wam się przyda. Moja psina nie może przyjmować Scanodylu (NLPZ). To już drugi raz, kiedy w trakcie jego brania miała kłopoty z sercem (cierpi na niedomykalność zastawki, ale od 2 lat ma ją ustawioną) - kiedy śpi budzi się, sapie, dyszy. Odstawiłam Scanodyl i pies wrócił do siebie.2015-05-14 1:34 | Ola

Mieliście mnie pocieszyć a po przeczytaniu tych komentarzy łzy się ze mnie leją. Mam 16-letnią kundelkę w typie Corga Walijskiego. W wieku 14 lat zaczęła kaszleć i dyszeć podczas snu (bardzo szybki płytki oddech). Straciła przytomność, doszło do zatrzymania krążenia. Dostała leki, ale kolejnego dnia nie była w stanie nawet stać. Trafiła do komory tlenowej i potem w szpitalu leżała. Byliśmy chorzy a ja to już w ogóle. Sama prawie zeszłam. Wyszła o własnych siłach i odmłodniała o dobre 3 lata jak nie więcej - karsivan mega ją dotlenił. Znalazłam w końcu kardiolog, okazało się, że ma niedomykalność zastawki mitralnej, ale kurczliwość serca bardzo dobrą. Przez 2 lata dostawała jedynie karsivan i Prilocard. Teraz ma 16 lat i jestem zaskoczona brakiej kompetencji tej samej lekarz. Moja na starość ma problem z tylnymi łapkami i dostała scanodyl. Po nim zaczęła znowu dyszeć w nocy jak te 2 lata temu. Ściągnęłam z netu ulotkę i jak byk napisane w niej jest, że nie wolno leku podawać psom z wadami serca. Dostała ten lek od kardiolog. Odstawiłam go, jak widzę, że pies się męczy podaję furosemidum, sytuacja chyba powoli jest opanowana (nie ma kaszlu a dyszenie w nocy), ale lekarze weterynarze to czasem naprawdę kasy i nic więcej. Są zupełnie bezkarni. Mogłabym tu wypisywać tomy. Współczuję strasznie Wam wszystkim i to jedyny rodzaj współczucia jaki jestem w stanie odczuwać. Psy potrafią być dla wielu najbliższymi osobami, mimo że ma się rodziny. To nie to samo. Pies i człowiek to związek magiczny, ponadczasowy, kosmiczny. To jedna z największych więzi na Ziemi. Wśród łez i niewyobrażalnego bólu niech dotrze do nas, że mieliśmy szansę poznać tak wspaniałe osoby w postaci psy, że dosięgneliśmy takiej relacji. Moja Ciapa była ze mną na tylu wyprawach. Nawet wczoraj, kiedy serfowałam była na plaży ze mną, ownięta w śpiwór a myślałam, że już to się nie zdarzy. Gdyby był lek, który zrównałby długość naszych żyć wydałabym wszystkie oszczędności życia, żebyśmy były na zawsze razem.2015-05-08 22:53 | Luk

Moja sunia Żabka odeszla 3miesiace temu... :(( Wielka strata duza dziura w sercu byla z nami 16 lat!Nigdy jej nie zapomne!2015-05-05 17:35 | Darek

Wczoraj ,jeszcze o tej porze żyła!!!!....MOJA KOCHANA NELA!!! , prawie dziesięcioletnia suczka ,spanielka....Jak na razie nie mogę się ptrząsnąć,tak 50 letni facet mający rodzinę , jednak to ona , zawsze na mnie czekała o każdej porze dnia i nocy , gdy wracałem z pracy , całując mnie swoim języczkiem gdzie tylko się dało uwielbiałem z nią długie spacery i ona też ...Niecałe dwa miesiące temu zauważyłem powiększone szyjne węzły chłonne i od razu do weterynaża ,diagnoza po wszystkich badaniach ...chłoniak....Przeżyła trzy chemie i nic nie wskazywało na tragedię ,aż do wczoraj Jak codziennie wyszliśmy na spacerek ,wesoło merdała ogonkiem ,jednak już pod domem ,zaczeła słabnąć ... Już w domu zaczęła ,ni to kaszleć ,ni odksztuszać ,wystarczyło kilka sekund i umarła .tak ,dla mnie umarła!!! nic nie dał szaleńczy rajd do weterynarza , było już za póżnoTo bardzo !!!!,boli...Nie wstydzę się przyznać,że wciąż za nią płaczę2015-04-21 13:24 | KasiaPasia od Pokera

Do : TARA , - byłaś ze swoim pupilem u wet.? co słychać? jak sie czuje piesek? pozdrawiam.2015-04-15 16:21 | Paweł

Najlepiej jedź z psem do weterynarza który zrobi mu prześwietlenie.2015-04-10 22:56 | Tara

Moja suczka Bunia (znaleziony na ulicy kundelek po jamniku) ma już 15 lat i właśnie około dwa tygodnie temu zaczęła najpierw zwracać pokarm po kilku minutach od zjedzenia, weterynarz powiedział, że to zapalenie oskrzeli, dostała antybiotyki. Dzień później wymiotów nie było, ale zaczął się kaszel, po kilku dniach poszłam do innego lekarza, znów antybiotyki i odrobaczenie, powiedział, ze kaszel minie po 2 dniach. Dziś (po siedmiu dniach) dałam ostatnia porcję antybiotyku, ale kaszel nie ustąpił. Wyczytałąm w innej dyskusji z tego portalu i pójdę znów do lekarza, żeby zbadał serce, bo suczka ciężko oddycha, po ataku kaszlu (najgorzej w nocy) jest bardzo zmęczona. Widzę, że cierpi, a ja nie mogę pomóc. Nigdy lekarz nie przepisał leków nasercowych, a suczka była trzy razy usypiana i po ostatnim powiedział mi tylko, że ma słabe serce. Każde życie się kiedyś kończy, ale przykro mi patrzeć jak się męczy.2015-04-01 21:57 | Paweł

Agata mojemu psu też weterynarka zapisała na kaszel sercowy masę leków po których ogłuchł i prawie oślepł.Inny weterynarz powiedział że bez sensu jest zapisywać takie ilości różnych leków staremu psu.Człowiek idzie do weterynarza z nadzieją że pomoże a tymczasem może jeszcze zaszkodzić.2015-04-01 18:42 | Danuta

Dużo zdrowia dla Pokera, moja Fabia 31 maja skończy 10 lat, na razie dobrze się trzyma i mam nadzieję, że jeszcze mi trochę pożyje.2015-04-01 18:37 | teresa

Dziś straciłam ukochanego pieska Karmelka. Był bokserskie i miał 14lat. Jest mi bardzo przykro.2015-03-31 13:26 | KasiaPasia

Dziś nasz Poker-labrador ma urodziny 12-te . Opiekujemy się nim starannie,jest na tabletkach ale jest dzielny. Nasz kochany psiak... będziemy świętować dzisiaj i życzyć mu dużo zdrowia i by zawsze wesoło machał ogonem.Pozdrawiam wszystkich wielbicieli piesków.2015-03-19 15:32 | Emilia

Dzis nagle odeszła nasza ukochana Wena, 9 letnia suczka golden retriver. nic nie zapowiadało nieszczescia, wstala jak co rano z nami wesoła merdajac ogonkiem poszła na ogród przed domem, po godzinie zaczełam ja wolac do domu, niestety znalazlam ją leżaco w ogrodzie jiz niezywą. serce mi peka bo nie rozumiem... weterynarz powiedział ze wszystko wskazuje na zatrzymanie akcji serca...2015-03-13 10:00 | Agata

Przekonałam się już kilkakrotnie , że jak idziesz do weta musisz wiedzieć więcej od niego i wszystko przewidziec . Mój piesek kasłał. Myslalam ,ze to może zapadanie tchawicy. Wet zrobila RTG i powiedziala,ze nie wie , bo to trzeba uchwycic , w momencie ataku. Ciekawe jak położyć psa w momencie ataku kaszlu ? Po co przeswietlala skoro nic nie wie ? Aby zainkasowac kasę chyba.Wielokrotnie byl osluchiwany w tym gabinecie i nikt nie rozpoznal duzej wady serca, nie zasugerowal zadnych badań . Ot , beztroska , brak empatii i niedouczenie . W końcu inny, ale dopiero po roku wet już na pierwszy rzut oka stwierdził, ze to choroba serca.Niestety ,nie bylo go wtedy gdy piesek dostal ataku kaszlu i musialam skorzystac z pomocy tego pierwszego weta, ktora swoim\" leczeniem\" w dawce jak dla konia(( bardzo silna mieszanka lekow) doprowadziła do jego smierci w meczarniach. Nie wybaczę jej nigdy głupoty , niedbalstwa i braku empatii.2015-03-12 15:51 | kasiapasia

Basiu......odszedł przyjaciel za \"tęczowy mostek\" to ogromna strata ... ale czas zagoi rany a wtedy będziesz wspominała przecudowne chwile które spędziłaś ze swoim pupilem,a piesek mając tak wspaniałą panią spełnił się w swoim psim zyciu jako wierny towarzysz. trzymaj się.Pozdrawiam.2015-03-08 6:49 | Barbara

08.03.2015 Piec dni temu musialam u lekarze uspic mojego najdrozszeg, najwierniejszego przyjaciela 11,5 letniego jamniczka Charlusia z powodu niedomykajacych sie dwoch zastawek serca, mocno powiekszonego serca i wody w brzuszku i plucach. Do dzisiaj nie moge sie pozbierac. To byl moj najukochanszy, prawdziwy przyjaciel. Bardzo mi pomogl po smierci mojego najukochanszego meza, ktory zmarl 3 lata temu. Byl to wspanialy przekochany czlowiek z ktorym bylam 46 lat razem i ktory tez bardzo kochal naszego pieseczka!!! Duza winie z powodu smierci mojego pieska weterynarzy, ktorzy w sumie dopuscili do tak ciezkiego ostatecznego stanu mojej ukochnej psiny.Byl caly czas na biezaco pod ich kontrola. Bylam u trzech weterynarzy i dopiero ostatni zrobil Ultraschall serca, ale juz bylo to wszystko za daleko posuniete. Dawano na przezycie mojej psincie pare dni i ze ostatecznie moze zdechnac poprzez uduszenie w duzych mekach, Razem z synem zdecydowalismy sie na eutanazje ze wzgledu na psinke, bo juz i tak ostatnie dni bardzo sie meczyla i nie miala zadnej radosi z zycia a juz ostatnie dwa dnia prawie nic nie jadla!!!!Zasnal na naszych rekach,glaskany, przytulany i na koniec mnie polzal jakby dziekowal za to, ze nie pozwolilam na to zeby dalej sie meczyl!!!Bardzo,bardzo mi go brakuje, spacerow z nim i nie wiem jak to bedzie dalej bez niego!!!Nie moge zniesc tej pustki w domu bo zawsze juz na mnie czekal zawsze byl przy mnie i zawsze patrzyl mi w oczy !!To byl moj trzeci piesek ze schroniska, ale juz na nastepnego sie nie zdecyduje bo juz nie mam sily przezywac po raz nastepny rozstania i stracilam wiare w weterynarzy!!!!!!!!!2015-03-06 11:02 | Pasia

Poker opadł dzis rano z sił :( ciężko mu oddychać , w oczach ma smutek...co przyniesie popołudnie???2015-02-26 2:34 | jamnikowa

moj 14 jamnik bierze na serce Benazepril przy wadze 8 kg podaje mu 2,5 mg2015-02-25 12:44 | Pasia

Vetmedin Furosemidum Encorton Digoxin to tabletki mojego psa Pokera , obserwujemy i czekamy na poprawę.Oby miał więcej siły i energii.2015-02-24 20:57 | Kija

Przeszłam w grudniu smierc mojego ukochanego pieska. Może by żyl do tej pory mimo chproby serca, gdyby nie niedouczony i beztroski lekarz-kardiolog, który pogorszyl ewidentnie jego jakosć zycia nieudolnie stosujac za silną mieszankę lekarstw -steryd w polączeniu z innymi silnymi lekami niesterydowymi. Nie dajcie pogorszyc jakosci zycia swojego przyjaciela!. Moj piesek bardzo sie męczyl po zastosowaniu tych \" leków\".Niech zajmie się zwierzaczkiem lekarz znający swoj fach i przyjaznie nastawiony do zwierzat , nie myslący jedynie o forsie po bezdusznym \"zaliczeniu \" kolejnego pacjenta.2015-02-23 20:29 | Henryk

WitamTrafiłem tu przypadkiem szukając jeszcze jakiejkolwiek pomocy dla mego psa.Jest to 13 letni kundelek znaleziony wraz z jego mamą w lesie w marcu 2012r. Więckażdy psiarz umie sobie wyobrazić nasze przywiązanie do niego. Od lipca choruje na serce aod listopada wdało się zatapianie płuc. Mamy lekarstwa które jednak coraz mniej dają efektów. Po prost nasz psiak powoli niknie w oczach. Jestem przygotowany na jego odejście gdyż lekarze nie widzą szans na polepszeniea jednak staramy się przedłużyć mu życie. Rodzinasię zarzeka że innego psiaka nie chcą już. Po prostu - świat się kręci koło naszego ppupila.2015-02-23 10:24 | Pasia

Nadal mamy swojego labradora przy sobie.dostaje tabletki i jakoś się trzyma.pozdrawiam wszystkich wielbicieli piesków.2015-02-20 13:38 | Pasia

Mój labrador nadal jest z nami , dostaje leki na serce - tak troche to kosztuje ale cóż,wiem że go nie wylecze ale napewno mu ulże.Pozdrawiam wszystkich wielbicieli piesków.2015-02-15 21:00 | kina

dorottee napisz skad jestes ? od roku lecze psa na serce to moze bede mogla pomoc2015-02-06 15:47 | pasia

mój labrador ma 12 lat chore serce i wode w płucach .mysle że to już kres.bardzo ale to bardzo go kochamy ....2015-02-02 21:27 | podhale

mój pies zdechł wczoraj. Nie wiem co było przyczyną zgonu, dawałem mu jeść jak co dzień karme wymieszaną z sosem kitekat. pies zjadł od razu całą porcje (aż mnie zaskoczyło to, bo na ogół zaczyna jeść dopiero gdy wejde do domu. ) no ale ucieszyło mnie to, pochwaliłem go za to ze od razu zjadł, po czym wszedłem do domu bo mnie zakręciło w brzuchu. Gdy wyszłem z kibla, patrze przez szybę w drzwiach pies leży, leżał dosyć nietypowo bo na śniegu a tuż obok miał dywanik. gdy wyszłem sprawdzić czemu tak leży okazało się że pies nie oddycha a obok jego pyska było pełno wymiocin niestrawionej karmy. no i tak straciłem psa który nadawał mi sens życia :( pies miał 11lat i był psem stróżującym .2015-01-21 10:42 | Kija

Czytam szystkie komentarze i prost ryczę z bólu. Moj piesek tez był chory -powiększone serce, niedomykanie zastawek, niewydolnosc krazenia.Odszedł od nas w mękach -obrzek płuc. Najgorsze tym jest to , ze wydatnie zawinili lekarze nie długo rozpoznając choroby( aod poczatku były takie ewidentne objawy jak uporczywy kaszel i omdlenia) , nie skierowali na zadne badania a leczyli na zapalenie oskrzeli. Gdy wreszcie przedstawiłam im wynik RTG wskazujacy ewidentnie te choroby w leczeniu zastosowali m.innymi sterydy . To spowodowało zejscie pieska w mękach ciagu 2 tygodni od ich zastosoanie ( wystapiły - dygotanie całego ciała ,niepokój - piesek łapał dziwne przedmioty i szarpał , wzmozone pragnienienie i sikanie ,wymioty wodą, straszliwe dygotanie ciała, duza utrata wagi ciała krótki m okresie -ponad 0,5 kg). Tych objawów przed zastosowanem sterydu nie było. Piesek kasłal i przewracał się ok. 2-3 razy miesiącu. Potem wstawał i był \" normalny \". Zmiana lekarza na pozal się Boże \"kardiologa\" , który bez zadnych dodatkowych badan zastosoał w leczenku sterydy( podajac zastrzyk mówił , ze to antybiotyk, dopiero po fakcie , póżnej się przyznał) spoodowała takie skutki. Nie mogę sobie darować , ze skorzystałam z jego \" leczenia\". Przynajmnej jakość zycia pieska nie uległaby takiemu drastycznymi obniżeniu. Apeluję, przy kasłaniu, omdleniach żadajcie skerowanie na szczegółowe badania serca ( EKG, echo serca), wybierzcie uznanego fachowca w dziedzinie leczenia chorób serca i nie dajcie leczyć sterydami tej choroby !!!!. W moim przypadku okazało asę to tragiczne skutkach. Moze to była\" końska dawka \"jak dla tak małego pieska- 3,5 kg. Zastosowano łącznie ; steryd , Furosemid - 2x dziennie 1/4 tabl. oraz Benakor ( 1 tab. dziennie). Tak straszny czuję ból po jego stracie , ze nie sposób tego opisac. Dlaczego uległam sugestiom , aby tam szukać pomocy ? Dlaczego ?2015-01-11 22:40 | Dorotee

Hej mam problem z moim psem ma 14 lat i prawdopodobnie chore serce. Chciałabym mu pomóc ale nie mam kasy na leczenie tym bardziej ze teraz straciłam prace :( może ktoś wie gdzie szukać pomocy?2015-01-10 20:41 | Wojtek

26 grudnia 2014 r.odszedł od nas nasz najwiekszy przyjaciel York Spayki. Nie moge się pozbierać. Współczuje wszystkim, brak mi słów pocieszenia. Mam do oddania leki vetmedin, furosemid, theoven i jakiś antybiotyk. Jak ktoś jst zainteresowany piszcie na forum.2015-01-03 14:52 | Radek

Mój 18 letni jamnik leży teraz w łóżku i czuję, że to się niedługo skończy, tyle, że nie tak jakbym chciał, tydzień temu miał atak, padaczka lub Meneir, ale wrócił do zdrowia wydawałoby się szybko, szczekał, jadł, znowu się tulił, a wczoraj rano miał znowu 2 ataki, tym razem o wiele krótsze i łagodniejsze, ale od tamtej pory tylko leży, nie chce prawie jeść, jak się podniesie to zaraz się osuwa na ziemię, serce pracuje mu bardzo wolno i słabo, oddycha straszliwie płytko, jeżeli mu się nie poprawi to nie będziemy chyba męczyć psa i pójdziemy go uśpić, ale to mi nawet nie chce przejść przez gardło...2014-12-04 10:51 | Magda

tresc: Wczoraj 02.12.2014 odszedł moj kochany psiak Aramis (dog niemiecki mial 8 lat) nie chorował na nic.Tak jak zwykle rano wstał zjesc, potem napil sie wody i poszedl na przedpokoj sie polozyc i juz nie wstał.2014-11-28 21:53 | Elżbieta

!7 11/14r. odeszł mój najwierniejszy i najlepszy Przyjaciel. Moja Amstaffka - Omcia, przeżyła 11 lat, nigdy nie chorowała, uwielbiała spacery i patyki, im większy tym lepszy.. zmarła na serduszko...wchodzę do pustego domu... i wciąz ją wołam.2014-11-25 7:50 | MD

wczoraj wieczorem na oczach moich i mojego męża umarł nasz kochany dobuś , miał dopiero 5l , podobno zawał serca , nic wczesniej nie wskazywało choroby , straciłam najwierniejszego przyjaciela w ciągu kilku munut , będzie mi się bardzo ciężko pozbierać :-((((2014-11-18 12:05 | Maria

Wczoraj odszedł nasz ukochany pinczer miniaturowy Husuś, odbyło się to nagle podejrzewamy zawał serca, miał 11 i pół roku, dał nam wiele miłości2014-11-09 17:13 | Biedronka

Tydzień temu pożegnałam się z Biedronką , wierną sunią kundelką. Miała 5 lat, i lekarz weterynaryjny powiedział, że umarła na zawał. Będzie bardzo mi jej brakowało. Nie miała nigdy ataków kaszlu lub omdleń. Czy taka śmierć jest możliwa dla Biedronki?2014-11-08 16:45 | Ona13

cos mnie ściska jak czytam wasze historie - współczuje wam wszystkim wiem jak to jest stracić przyjaciela przerabiałam to kilka razy i boje sie ze moge przechodzić przez to raz jeszcze dlatego odważyłam sie do was napisać byc moze ktoś z was mi cos doradzi . Mam yorka 3 letniego od jakiegoś czasu pokasłuje szybciej sie meczy i jeszcze cos gdy trzyma w pyszczku np kostkę słychać tak jakby bulgotanie charczenie nie wiem jak to opisać. Wczoraj byłam u weterynarza była młoda pani dr zasugerowała to o czym czytałam w necie wcześniej czyli mozliwe ze powiększone serduszko lub cos z płucami dała mu zastrzyk i tabletki i tu jest problem ... Otóż jedne tabl to vetmedin drugie Dimazon podałam mu tylko dimazon bo to odmiana furosemidu tych pierwszych nie daje nie wiem czy dobrze robię ponieważ na ulotce jedyne przeciwwskazanie do podawania ton powiększone serce wiec teraz pytanie co robić ? Piesek był tylko osluchiwany ... Nast wizyta w piątek :(2014-11-07 17:05 | marysia

bardzo cierpię z powodu choroby mojej suczki sary ,ale czytając komentarze współczuje pieskom jak i opiekunom spotkałam bardzo złych ludzi którzy w okrutny sposób znęcali się nad zwierzętami ,ale dobrych jest więcej podzielmy się tym ciepłem i czułościom a ona naprawdę wraca dziękuje za dobroć2014-10-28 23:38 | Agnieszka

28-10-2014Pożegnaliśmy się z Niuńkiem. Nasz pupil przeżył prawie 15-lat.2014-10-27 12:54 | Agnieszka

Dzień Dobry wszystkim,szukając kolejny raz informacji i wsparcia w literaturze, natknęłam się na własny wpis z 05-05-2014, opisujący chorobę mojego psa NIUŃKA (myślałam, że się nie zapisał).Rozpłakałam się, z dwóch powodów! Po pierwsze Niuniek nadal żyje! Po drugie, niestety komfort jego życia znacznie się pogorszył, objawy choroby w ciągu ostatniego miesiąca postąpiły na tyle daleko, że już nam bardzo ciężko. W ciele schudł, ale generalnie utył, ponieważ przybyło mu bardzo dużo wody w jamie brzusznej. Ma tak bardzo słaby zad, że ciężko mu się podnieść, nie chce wychodzić na dwór, muszę go już znosić i wnosić na 1 piętro (waży prawie 27 kg - przez tę wodę).Widzę, że gaśnie w oczach, a ja nie potrafię mu pomóc. Ściągnięcie wody nie wiele zmieni, a jeśli tak to na krótko, a i jest ogromne ryzyko, że nie przeżyje - w końcu ma mocno zrujnowane serce. Do tego doszły rozwolnienia, które też dla niego są męczące.Dziś jadę jeszcze raz do Veta, tym razem bez niego, porozmawiać o tym ściąganiu wody, czy w ogóle jest sens.Nie wiem jaką mam podjąć decyzję, jedni mi mówią pomóż mu, on cierpi a Ty zachowujesz się jak egoistka, bo myślisz o tym aby mieć czyste sumienie :( Jest mi bardzo ciężko i będzie ciężko, bez względu na to, co postanowię. Generalnie każda decyzja jest zła!!!2014-09-17 16:04 | Dorota

17.09.2014 odszedł od nas najwierniejszy przyjaciel człowieka. Miał na imie Żuczek. Chorował od 3 lat na serduszko. Bardzo będzie nam Ciebie Żuczku brakować. Żadne zwierze nie jest wstanie Aniołku Cię zastąpić.2014-09-02 19:10 | Gabi

Witam Wczoraj odeszła od nas nasza 13 letnia suczka India rasy yorksher terrier. Podejrzewam ze rownież miała problemy z sercem. Nazywaliśmy ja małym pieskiem o dużym serduszku, ponieważ każdego dnia dawała nam tyle miłości. Obecnie bardzo nam jej brakuje, musimy się od nowa uczyć żyć bez niej. Rozumiem każdego kto cierpi z powodu utraty pieska, bo to prawda, ze każdy piesek dobrze traktowany jest najwierniejszymi przyjacielem. Powinnismy uczyć się kochać od tych zwierząt. Pozdrawiam wszystkich bardzo cieplutko.2014-08-29 18:50 | barbara

dzisiaj tj.29 08 2014 r rano koło godz.5 odszedł mój maleńki Yorczek miał imię Surik.Miał dokładnie 11.5roku.Jeszcze wczoraj razem z dwiema dziewcznkami,też yorczkami,jedna w jego wieku,druga o rok młodsza biegał po ogrodzie,szczekał ,witał znajomych,uśmiechał się do nich.Tak On się uśmiechal rozciągając wargi i ukazywał swoje poszczerbione ząbki.Był przyjacielem wszystkich ludzi.Pomimo tego że mam jeszcze dwie sunie,każdego z nich kocham bardzo.Bardzo mi jego brak.Cierpiał bardzo przez całą noc już od godz.22.całą noc nosiłam go na rękach Nad ranem zacząl chwilami głośno krzyczeć z bólu.Przy trzecim razie nasilenia bólu już krzyk mu zamarł w środku i pękło serduszko.Pochowałam Go u siebie szybko z samego rana żeby Jego dziewczynki nawet Go nie powąchały,bałam się żeby się nie pochorowały.Cały dzień jestem bardzo smutna,chodzę i płaczę.Tak bardzo Go kocham.Bardzo mi Go brak.2014-08-15 22:02 | Mariusz

12.08.2014 w wieku 17 lat zgasła moja iskierka Sara owczarek szwajcarski piesek o wielkim sercu, który uczył mnie życia,........po prostu najlepszy i jedyny przyjaciel.Sara choć już Twoje serduszko nie biję Ty żyjesz w moim na zawsze!jak mi ciężko.......2014-06-22 21:06 | Dagmara

Dzis bylam u weterynarza ,moj pies Łatek ma powiekszone serce ,kaszle, po prostu odchodzi. Jest ze mna 15 lat ,kocham go i boje sie,ze bedzie cierpial,ale nie moge go jeszcze uspic poniewaz jeszcze moze oddychac . Jestem zalamana to moj przyjaciel . Weterynarz chcial abym go zostawila na obserwacji,ale nie moglam go zostawic samego . Teraz tylko sie boje aby sie nie meczyl. Nigdy nie mialam z nim problemow ,jest kochany i kocha wszystkich taki pies przyjaciel" ludzkosci".Teraz odchodzi ..........boje sie............2014-06-02 13:03 | Andrzej

Jestem osoba samotna, bez dzieci i żadnej rodziny , mój Owczarek Niemiecki był dla mnie moim całym życiem a moje z kolei do niego. Była między nami przeogromna więź, moj dom nigdy nie był przez to pusty, bo zawsze ktoś w nim na mnie czekał i mnie witał. Wszystko , lecz nie wzbudzało to moich podejrzeń 2 lata później wszystko rozegrało się w przeciągu 4 tygodni, pies zaczął mocno pokaszliwać, weterynarz zdiagnozował zapalenie krtani a po kolejnych 2 dniach pies czul się gorzej, w nocy siadał strasznie dychał patrzył na mnie z wyciągniętym językiem jak by mnie prosill o pomoc, tak wiec następnego dnia ten sam weterynarz zaproponował zdjęcie klatki piersiowej i dal mu zaszczyk na wyciszenie , w trakcie gdy lekarz wywoływał zdjęcie piesek juz brał tylko ostatnie wdechy nie przeżył zaszczyku jego serce było durze jak u byka !! Nie będę tu opisywał swojej rozpaczy ,teraz mam takiego samego pieska ma 5 miesięcy i podobny problem zaczyna się rodzić ,jestem załamany myślę , ze cos przez te krzyżówki mieszania psów ich genetyka uległa pogorszeniu.2014-06-01 18:33 | Michał

Dzisiaj odszedł mój psiok Ares - Owczarek niemiecki miał niespełna 3 Lata. Bardzo się zzylismy bo mieszkaliśmy we dwóch. Cieszył się bo wróciłem do domu i jak to on z entuzjazmem mnie witał. Niestety nagle pies zamilkł. Gdy zerknąłem dlaczego pies jest cicho zobaczyłem leżącego na podłodze psa. Nie oddychał. Mimo prób ratowania nie wiele mogłem zrobić. Czytając to wszystko o chorobach sercowych psów nosi mnie. Ares już jako szczeniak cierpiał na omdlenia. I ja pewne rzeczy rozumiem genetyka itd. Z tym że Pseudo weterynarz u którego wielokrotnie byłem z psem powiedział że to padaczka a pies z tego powinien wyrosnąć. No i wyrósł na pięknego i potęrznego psa. Ataki ustały więc myślałem że wszystko jest ok. Dzisiaj choroba znowu dała o sobie znać tylko że tym razem Ares już się nie podniósł a ja straciłem przyjaciela !!!2014-05-05 22:41 | Agnieszka

Siedzę i czytam te wszystkie smutne historie z jednym zakończenie i oczy zaczynają mnie szczypać, a łzy same spływają po policzkach.Nasza historia jeszcze się nie zakończyła, nadal trwa od Wigilii 2014. Nasz pies Niunio zaczął się źle czuć i zauważyłam, że ma powiększony brzuch i czasami pokasływał, a po kaszlu miał odruch wymiotny.Oczywiście wcześniej zwróciłam uwagę na to, że się szybciej męczy, ale wiązałam to z wiekiem, ma skończone 14 lat.Natychmiast wybrałam się do mojej przychodni weterynaryjnej, gdzie Pani doktor zrobiła rentgen i okazało się, że Niuniek ma wodę, przede wszystkim w jamie brzusznej i bardzo powiększone serce.Dostałam skierowanie do psiego kardiologa na echo, została pobrana krew do analizy i dostałam recepty na leki i miałam się zgłosić na kontrolę, już po wizycie u kardiologa.Po echu, okazało się, że wszystko jest powiększone, komory serca, przedsionki a zastawki są mocno zwyrodniałe.Niuniek dostał kolejne leki, które bierze do dziś, z małymi modyfikacjami, co 5-6 tygodni jeździmy na kontrolę do kardiologa, kontrolujemy też morfologię, która teoretycznie jest ok, poza jednym wskaźnikiem, który sugeruje inny stan zapalny np nowotwór ( nie chodzi o leukocyty, są w normie). I tak mija dzień za dniem, Niestety od ostatniej wizyty u kardiologa, trochę, a może nawet trochę więcej się pogorszyło. Dodatkowo Pani doktor zauważyła, że Niuniek ma powiększone jądro, niewykluczone, że to właśnie tam umiejscowił się nowotwór i stąd powiększony ten wskaźnik.Może nawet są gdzieś przerzuty, zaproponowała żeby go wykastrować, ale ja nie wiem czy jest sens go męczyć, tym bardziej, że może nie przeżyć tej operacji.Skonsultowałam tę kastrację z Panią weterynarz "PIERWSZEGO KONTAKTU" , zasugerowała, że w takich przypadkach można wszczepić implant pod skórę, który na pół roku zastępuje chirurgiczną kastrację.Niestety nie mam pojęcia co robić? Cały czas biję się z myślami, tym bardziej, że ostatnio Niuniek, miał ataki bardzo złego samopoczucia, wręcz umierałam z nim na podłodze, dzwoniłam się poradzić, Pani doktor zaordynowała telefonicznie 1/2 pyralginy i trochę mu się poprawiało. Były momenty, że przestawał chodzić, nie wiem czy z bólu, czy może z innego powodu. Przez kolejne dwa dni nie było najlepiej, dziś nie jest tak źle.Zdecydowałam się jednak na dodatkową wizytę u kardiologa, bo już sama nie wiem co robić.Z jednej strony widzę jak się mimo wszystko męczy, a z drugiej strony, widzę psa który jeszcze pokracznie, ale stara się biegać za piłeczką i te jego wierne oczy....... :(Niuniek co raz częściej kaszle, męczy się bardzo na spacerach, zaczyna mieć problemy z chodzeniem, tylne łapy mu wysiadają, ciężko mu chodzić po schodach (I piętro) a jak chcę go wziąć na ręce, to się buntuje, czasami jednak pozwala, jakby wiedział, że tym razem nie da rady.Na szczęście puki co ma apetyt, nie ma problemu z kupką, ani siusianiem, ale w każdej chwili serce może mu odmówić posłuszeństwa.Także te najtrudniejsze chwile jeszcze przede mną i córką i naprawdę nie wiem jak je przeżyjemy, Niuniek jest z nami od 5 tygodnia swojego życia.Pozdrawiam wszystkich kochających zwierzęta "inaczej", bo dla większości jesteśmy poturbowani, że przejmujemy się losem naszych pupili, sama tego doświadczyłam, ale mam to w nosie.Nasze czworonogi, to członkowie naszych rodzin, nasze słoneczka, które wnoszą wiele radości, czułości, wparcia i towarzystwa i dlatego należy im się godne życie i godne jego zakończenie.2014-04-13 12:54 | Ewelina

Witam. 9 kwietnia odszedł mój kochany pupilek, Ari - pekińczyk. Wszystko stało sie tak szybko. Zawsze był ruchliwy, pogodny, dużo szczekał, bawił się ale bywał też wredny - potrafił zajśc za skóre :) wszystko zaczęło się w piątek wieczorem. Było dziwnie spokojnie, co prawda krążył po domu, wychodził na dworek normalnie..ale z dnia na dzień było coraz gorzej... nagle przestał jeść, nie cieszył sie na spacer, nie chciał nawet chodzić, musiałam go znosić na rękach, a na dworzu przeszedł pare kroków i usiadł, ciężko oddychał, czasami próbował cos z siebie wykrztusić, ale to mu nie pomagało.. momentami jak szedł to ledwo trzymał się na łapkach, myślałam, że straci przytomność... ostatniego dnia gdy byłam z nim na spacerze, gdy wracaliśmy postawiłam go przed drzwiami, żeby wszedł jak zawsze...nie chciał, gdy wszedł zaczął piszczeć, więc wzięłam go na nogi, głaskałam, tuliłam, mówiłam, że będzie dobrze, miałam umówioną wizytę u weterynarza.. poszedł się położyć w swój kącik, ja również poszłam spać, a rano się obudziłam to leżał w przedpokoju już martwy... :( weterynarz podejrzewa, że to był zawał, bo siedział z głową odchyloną do góry i ciężko oddychał... jest mi bardzo przykro po tej stracie, bo to nastąpiło z dnia na dzień... w czwartek szczęśliwy, zdrowy pies, a w piątek zupełnie schorowany.. :(2014-03-12 20:11 | ania

Ja pozegnałam 24 lutego mojego najlepszego przyjaciela niuficzka Mojra się wabiła nowofunland , była najkochańszym pieskiem na świecie miała 11 lat ale zachowywała się jak szczeniaczek do tego feralnego dnia jak przestała jeść okazało się ze to ropień macicy już po operacji nie doszła do siebie , karmiłam strzykawką , miała codziennie podawaną kroplówkę ale to nie pomogło , po prostu odeszła nie potrafię z tym żyć tak mi jej brakuje cały czas wyję nie mogę sie uspokoić co robić2014-03-01 9:14 | Joanna

Wczoraj zasnął nasz maleńki nowofunland Misio- 55 kg miłości. Ostatnie 3 miesiące nosiliśmy go rękach, bo miał kłopoty z wstawaniem, wnosiliśmy po schodach, drapaliśmy po coraz chudszym grzbiecie. Każdy dzień był radością, ale 10 letnie serducho coraz słabiej biło... a teraz tyle łez jeszcze zostało do wylania...Nie ma nic cenniejszego , niż taka szczera, ciepła psia miłość.2014-02-13 20:26 | ania

moja kochana Suzi odeszła dzisiaj a w poniedzialek kończyła 14lat...umarła na serce.... ostatnie dwa tygodnie miała kaszel....mieszkałyśmy same....pustka nie do opisania2014-01-27 19:01 | janek

w sobotę odszedł nasz kochany pirat,miał 10 lat był mieszańcem sznaucera średniego poszlismy z nim do lekarza w poniedziałek gdyż od paru dni bardzo się męczył stracił apetyt i schudł lekarz dał antybiotyk przez 3 dni potem tabletki powiedział że to serce ale w piątek było już gorzej chcieliśmy iść z nim w sobotę do kontroli zamiast w poniedziałek ale na rano o 4 wstałem do łazienki a on leży jak gdyby spał niestety już nie żył przesiedziałem przy nim do 6 ile łez wylałem to już nie powiem potem zawinąłem w jego ukochany kocyk i pojechałem ponad 100 km na jego ukochaną działkę i tam pochowałem.Minęły 3 dni a ja nadal przeżywam jego odejście dom jest taki pusty brakuje poszczekiwań radości witania zabawy.Trochę żal do lekarza że były tylko zastrzyki i tabletki żadnych badań2013-12-12 22:09 | Marzena

Witam ... Czytam to wszystko i żal mi . Moja sunieczka odeszła 3 lata temu i do dziś nie mogę zapomnieć o niej , gdy tylko opowiadam to odrazu za gardło mnie ściska i koniec nie mogę mówić . Ból po stracie ukochanego zwierzaczka nie mija tak szybko :( moja była z nami 17 lat to kawał czasu , miała wiele chorób , serce , potem dostała bezwład nóżek , trzeba było ją podtrzymywać gdy chciała wstać , robiła pod siebie kilka miesięcy ale każdy miał nadzieję , że jeszcze będzie dobrze aż dostała padaczkę i zaczęła tracić przytomność i to wtedy jak już nie było zadnej nadziei trzeba było podjąć decyzje ... tak to najtrudniejsza decyzja w życiu ... odeszła spokojna , do końca głaskana i zabrana do domu ... kochane nasze serduszko ... Sunieczka ...2013-12-12 10:09 | kasia

Witam.mam suczke shitzu jest z nami trzy.lata wczoraj przy szczepieniu okazalo sie ze ma chore serduszko nie chce panikowac mamy skierowanie na dalsze badania ale widzialam jej ekg i nie wyglada dobrze. Moze jakies szmery ale dokladniej sie dowiem po nastepnych wynikach. Bardzo sie boje kochamy naszą pesie i nie chce by odeszla nie wyobrazam sobie tego. Mie moge myslec o niczym innym jak tylko o niej. Chcialam zapytac jak dlugo moze zyc psiak z niedotlenieniem miesnia sercowego. Ja wiem ze to roznie bywa.moze krotko moze dlugo.nie wiem jak sie nastawic na to bede starala sie zyc normalnie ale ciagle jest strach ze w kazdej chwili moze odejsc2013-12-10 18:48 | Mój kochany pies odszedł 2013/12/09

Mój pies ukochany odszedł w wieku 12 lat i kilku miesięcy mieszaniec owczarka i kundla wszystko potoczyło się szybko w bardzo krótkim czasie W sobotę jeszcze jadł ale dużo pił, w niedzielę nie jadł ,bardzo dużo pił non stop brzuch mu urósł zrobił się duży wzdęty .To co wypił zwrócił sama woda .Zaniepokoiło nas to bardzo! ale mieliśmy nadzieję ze mu przejdzie jak nie to jedziemy do weterynarza zapytać co się z nim dzieje. W sumie dwa dni to trwało było smutny i dużo pił po 18 w poniedziałek mieliśmy jechać na wizytę a zmarł przed ok 17,50. nie Lezał tylkow pozycji jakby siedział na brzuchu z wyciagnietą głową. Gdy się zaczęło lezał na boku to już było wiadomo ze jest coś nie tak nie umiał się podnieść nogi zaczęły mu sztywnieć zaczął jakby się dusic ogonem uderzał o posadzkę chciał zyc podnieść się ale nie dawał rady STRASZNIE ZACZEŁO MU BURCZEC W BRZUCHU!, zmarł w ciągu 15 minut z pyszczka wypłynęła slina biała z nosa 2-3 krople czegos brązowego chyba krew. OKROPNE najgorsze widzieć cierpienie i smierc i nie móc pomóc U weta był raz w roku szczepienie na wszystko za 75zł. Ale nigdy nie zainteresował się jego stanem serca wątroby a teraz dopiero czytam jakie są choroby ale madry człowiek po szkodzie. Zawsze mówił ze nie wygląda ten pies na swój wiek. CIĘŻKO NA SERCU I SMUTNO MAM żal do siebie może gdyby człowiek wiedział ze trzeba badac pod tym katem było by lżej Człowiekowi nie chce się jesc kula w gardle stoi a zoładek scisniety. NIE WIEM CO MU BYŁO.......???2013-11-05 11:15 | krystyna

3tygodnie temu odeszla moja najkochansza sunia.miała 8lat.Leczyłam ją na watrobęi trzustkę po 6dniach dostawania zastrzyków,dostała żółtaczki ,kroplówki co dziennie jakieś badania krwi.Sunia niemiała wymiotów ,gorączki po 5dniach trwania żółtaczki ,ziadlą ryż tabletki ,spacerek .I o 9rano jeden skowyt i po mojej suni.Mam do dzisiaj wyrzuty czy wszystko zrobilam,a może jeszcze coś.Niedaję rady ciągle płaczę,tak mi jej brak spałam z nią była taka kochana taka wierna.Pomóżcie bo bezniej życie straciło sens.Widzę ją wszędzie i te jej blagające oczka.Boże jak ja ją kochałam i nadal kocham moje słoneczko śpij kochanie.2013-10-23 10:37 | Gosia

W piątek 18.10 mój Ekwadorek odszedł, miał tylko 3 latka. :( tak strasznie to przeżywam.. to nie był zwykły pies... Nie powinnam nikogo winić, ale teraz jak tak pomyśle to miał większość opisanych objawów powyżej, chodziłam do weterynarza ZAWSZE ale to ZAWSZE znajdował przyczyny przeróżne, że mój Ekwadorek nie ma apetytu, że taki już jest, że pewnie coś zjadł, że to przez to że był maleńki zbyt maleńki jak wziełam go do domu... Czemu nigdy nie postawił diagnozy, że to coś z serecem ? Nie widział tego ? Ufałam mu bezgranicznie, bo 3 lata wcześniej zdechła mi suczka Pusia i ona żyła mega długo i uratował jej ten lekarz życie tyle razy, że naprawdę wszystko co mówił było jasne i miałam 100% zaufania. Tamtego dnia gdy Ekwador na spacerze zaczął szczekać, wyrywać się po czym się położył myślałam, że się obraził bo mu mówiłam, żeby już się uspokoił więc go podniosłam szliśmy dalej aż nagle koleżanka (była ze mną) powiedziała, że chyba coś z nim nie tak. Popatrzyłam na niego nachyliłam się pocałowałam jego pyszczek powiedziałam mu, no już się nie gniewaj chodź, podniosłam się on zaczął się chwiać... upadł leżał patrzał ja mówiłam do niego, żeby wstał, byłam w 100 % przekonana, że złamał łapkę jak się wyrywaał do innego psa. Nagle zaczął szybko oddychać. Bardzo szybko patrzył na mnie i poczułam jakby się żegnał z taką wdzięcznością, tęsknotą i przez ten cały czas rozmawiałam z weterynarzem przez tel, on pytał, pytał i ciągle pytał próbował mnie zbyć mówiąc zadzwoni pani za 10 minut ja teraz będę robił zastrzyk to się dre mu w słuchawkę, że on chyba umiera.... w czasie gdy weterynarz zadawał kolejne pytania nachyliłam się wołałam go aż on nagle wychylił głowę do tyłu, otworzył buzię, wypadł mu siny język.. jeszcze nim ruszył i nagle już się nie ruszał, nie oddychał.. powiedziałam mu o tym, a on na to a to miał zawał.. musiał mieć chore serce i się wyłączyłam......:(:( Stałam przy nim z 10 minut aż koleżanka wróci po nas z samochodem, patrzyyłam na niego.. padał deszcz .. on nie lubił deszczu gdzieś się biłam z myślą, że zaraz wstanie, bo on nie lubi jak się moknie.. Nie wstał.. przyjechała koleżanka.. zawiozłyśmy go do kliniki gdzie kremują psy i inne zwierzęta. Nie mam żadnej działki, ogródka, żebym tam go mogła zawieźć.. O tym gdzie go zawieźć podpowiedziała mi Pani, która widziała to, (Pani, której córka kilka chwil wcześniej szła z ich psem, na którego mój tak strasznie zaczął szczekać). !!!!!!!!!!!!!!!! Tamtego dnia nie umiałam się odnaleźć we własnym pokoju.. gadałam do Ekwadora, ryczałam, wołałam go.. nie spałam w nocy rycząc.. Nikt z moich domowników tak tego nie przeżył jak ja. To był pies który zawsze szedł za mną wszędzie, szłam do łazienki to czekał aż wyjdę, po spacerach (jeśli to ja z nim nie wychodziłam) odrazu biegł do mnie, jak byłam smutna przychodził opierał łapki na mnie i kładł głowę na moim ramieniu i skomlał mi do ucha.. po czym patrzył na mnie i widzisłam jego smutne, mokre oczy.. Boże nie umiem tego opisać jak mi źle. Nie chcę mi się wychodzić z domu, bo wiem że jak wróce nikt mnie nie przywita. Nigdy już takiego psa nie będę miała. On był jedyny i wyjątkowy. Nie potrafię się pozbierać.. pamiętam jak zakochałam się w jego oczach. Pojechałam z chłopakiem i moją siostrą wybierać psa dla brata chłopaka (od jakiegoś faceta 2 km za Lubliniem). Pan zaprowadził nas do miejsca gdzie były pieski, naskoczyło na nas 6 głośnych i pięknych szczeniaków a kiedy pieski się rozbiegły okazało się że pod nimi leży skulony i obdeptany przez inne psy maluszek. Podniosł główkę i tak na mnie spojrzał powiedziałam temu Panu że biorę go, moja siostra wybrała drugiego psa dla brata mojego chłopaka. Gdy wracaliśmy do domu ten malec patrzył na mnie leżąc mi prawie na ramieniu. Aż usnął pod moimi nogami leżała gazetka z jakiegoś sklepu i były na zdjęciu banany z Ekwadoru. I powiedziałam do niego Ekwador uchylił oczka poczułam jakby się uśmiechnął .. i całą drogę do domu patrzył na mnie cały czas. Ja nauczyłam go wszyystkiego.. Był czasem niegrzeczny, ale po tym jak go nie ma chcę pamiętać tylko te najlepsze chwile, w ogóle jak tak pomyślę to przez te nasze 3 lata wspólne nie nakrzyczałam nigdy na niego tak jak moja siostra... Na zawsze będzie w moim sercu. Tak bardzo za nim tęsknie :( ale wierzę, że tak miało być, że może by coś mu się stało i cierpiał by każdego dnia, podczas umierania nie męczył się długo.. trwało to około minuty. Przepraszam za tak obszerny wpis, ale musiałam gdzieś to z siebbie wyrzucić, każdy mi mówi że jestem nienormalna, bo ile można za psem płakać i że nie ma czegoś takiego jak psia żałoba, a że ja się tak zachowuje. Jeśli komuś z Was też tak trudno, źle i pusto po utracie przyjaciela (czworonoga), który to na pierwszym miejscu kochał nas a dopiero potem siebie to piszcie na moje gg: 83498022013-10-03 10:58 | Ania

Mialam pudla ktory mial podobne objawy do pinczerka. Okazalo sie ze to padaczka.2013-07-29 13:18 | aaa

Mam miniaturkę pinczerka 3 letniego. 2 m-ce temy piesek się bawił i nagle zwymiotywał i zemdlał. Mam blisko lecznicę tam go uratowano. Okazało się że był odwodniony, temp. 35 stopni, próby wątrobowe przekroczone. Antybiotyki i inne leki brał przez miesiąc. W tym czasie nic mu nie dolegało, zrobiliśmy mu RTG, USG 2 krotnie cały zestaw badań krwi (śledziona powiększona, wykryto arytmię, wątroba chora, próby wątrobowe wróciły do normy). 3 dni bez antybiotyków. Nagle zaczęła go boleć łapka. znowu komplet badań krwi. Wszystko ok. Zrobiono mu test na choroby odkleszczowe. Anaplazmoza. Znowu antybiotyki. Po tygodniu zaczął wymiotywać. Znowu badania, próby wątrobowe tak złe że niepoliczalne. Po 3 dniach przestał wymiotywać. Od tygodnia znowu dostaje antybiotyki na anaplazmozę. Dziś w nocy nagle zemdlał. Po paru sekundach było wszystko ok. Dodam, że cały czas (od pierwszego omdlenia do teraz) je, pije, nie ma biegunki, bawi się dużo, uwielbia spacery, nie jest osowiały. Jutro idę z nim na EKG. Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem???2013-07-22 10:13 | pimpuś.

7 letni pekińczyk.Zdrowy.zaczął kasłac,oddech stał sie chrapliwy,krótki.Wspomagany tłocznia mięsni brzucha.Lekarz-podał antybiotyk.Wszystko wróciło do normy.Zrobiłam echo sercs+ehg.Dgn.Niedomykalność 2 zastawek.Leki,które nie leczą choroby,nie spowalniaja choroby.Mają byc podawane do końca zycia.Po nich-pies słaniał się,nie miał siły stac na nogach.Pił hektolitry wody i sikał.Przerwał podawanie ich.Skoro maja poprawić li tylko samopoczucie,a je pogarszają.Pies nie jadł,leżał z otwartymi oczami,smutny był.Ogonek w dół...Leki mam w domu.Bedę je podawac tylko objawowo.Mało je,duzo spi.Ma niechec do ruchu.Siada co chwila.Dałam mocz do bad.Kiedys tak było przy zap.układu moczowego.Moze to choroba współistniejąca?A,serce?nie ma żadnych ojawów na chwile obecną.Leków nie podaję.Bo pogarszają jego stan fizyczny.Straszne to!2013-06-26 13:00 | Joanna

Wczoraj musiałam pochować swojego psa.. Chorował na serduszko.. Mdlał, dusił się, biedy patrzył w moje oczy szukał ratunku.. Jedynym wyjściem było jego uśpienie. Strasznie to przeżyłam, cała noc nie przespana, słyszałam jego kroki, jego oddech ;( Łzy nie przestają mi lecieć z oczu. Był dla mnie wszystkim dosłownie.. Był strasznie kochany. Kochał mnie przytulać.. Teraz gdy rano go nie ma czuje wielką pustkę.. Najgorsze jest to, że akurat przed śmiercią ożywił się, jakby nie był chory.. Machał ogonkiem do ostatniej chwili.. Widok okropny.. Był ze mną 15 lat. Miałam 8 lat jak przyszedł.. Wzięliśmy go z pod śmietnika.. Nie pamiętam momentu kiedy go nie było. Był zawsze. Miałam do czego wracać do domu. ;( Myślałam, że jak dostał proszki na serduszko to będzie z nami jeszcze trochę, a tu nie minęło 2 miesiące nawet. Nie wiem jak ja sobie poradzę.. Przezyłam to tak samo jak śmierć ojca.. Nie widze sensu życia.. ;(2013-05-09 12:44 | Barbara

mam 13 letniego pieska od trzech miesięcy Rambuś jest chory na serce(po przebytym silnym zatruciu,nie dopilnowałam i zjadł coś zepsutego na spacerze)bardzo męczy się przy oddychaniu ,do niedawna schodził sam z czwartego piętra,ostatnio muszę go znosić i wnosić ponieważ nie chce zrobić siku w domu nawet jak ma gazetę,każdy powrót z pracy przeżywam okropnie bo nie wiem czy go zastane żywego,jednocześnie boję się być przy jego śmierci(chciałabym ale nie wiem czy bym to przeżyła)dostaje tabletki ale nie wiele pomagają, teraz kiedy robi się gorąco jest znacznie gorzej.Był z nami ponad trzynaście lat,pomagał w chwilach zwątpienia bo wyczuwał mój niepokój,kocham go bardzo,myślę że on też tak odczuwa .2013-04-22 21:53 | Ania

A my dziś pochowaliśmy naszego ukochanego Reksia 16 lat..Pustkę jaką czujemy jest nie do opisania. Że względu na chore serduszko musieliśmy go uśpić. Decyzja ta była do tej pory najgorszą jaką musieliśmy podjąć..Brał 4-5 rodzaji tabletek, kiedy przestały działać leczony był sterydami które niestety działały tylko miesiąc..Nie możemy otrząsnąć się z tego co się stało, i myślimy czy dobrze zrobilsmy odbierając mu życie..Boli mnie iż istnieją ludzie którzy krzywdza zwierząta, a my oddalibysmy wiele żeby nasze serduszko było dalej z nami..:'(:'(2013-04-20 19:30 | iwona

18 kwienia odeszła 9-cio miesięczna suczka yorkshire, która miała wrodzoną wadę serca, o której to nie wiedzieliśmy. Mimo leczenia kardiolog nie prognozował jej dożycia roku, w co j nie wierzyłam, teaz już muszę dać wirę, strciliśmy szczenię, które było u nas 2 m-cy, ale zkochliśmy się w nim jak w każdym innym posiadanym piesku.Nie jestem obecnie w stanie napisać o zniedbaniach, weterynaryjnych, które mogly się przyczynić do jej wcześniejszego zejścia2013-04-17 17:42 | marta

panie Wojtku pana piesku poprostu cos sie sni i dlatego jest taka reakcja,zaszczeka w nocy lub zawyje tez mialam yorka przez 12 lat prosze nie panikowac,pozdrawiam2013-04-12 21:34 | Kasia

26-go marca odeszla moja kochana suczka Kajunia - mieszaniec, ale wygladala jak owczarek niemiecki. Choc minelo juz ponad 2 tygodnie wciaz nie moge sie z tym pogodzic. Brakuje mi jej tak bardzo. Byla takim kochanym, pelnym zycia psem. Miala charakterek nie od parady. Nauczyla sie szczekaniem odpowiadac na nasze pytania i dawac nam znac jak cos chciala. Wiedzialam, ze jej odejscie bedzie mnie bardzo bolec, ale nie wiedzialam ze az tak bardzo... Miala juz ponad 12 lat. Znalazlam ja w Polsce na ulicy 10,5 roku temu. Odtad byla moim najwierniejszym przyjacielem, ktorego kochalam nade wszystko. Zabralam ja ze soba do Londynu i chociaz wiele problemow musialam pokonac zawsze bylam z tego powodu bardzo szczesliwa, bo ona byla ze mna i rekompensowala wszystkie trudnosci. Byla tak kochanym psem... Kiedy plakalam zawsze ona pierwsza byla przy mnie i zlizywala moje lzy. Do konca byla pelna zycia i energii. Zachorowala w poniedzialek rano. O 4.30 zwymiotowala, a potem zaczela sie trzasc. Glaskalam ja i po jakims czasie sie uspokoila. Pojechalam zaraz rano do weterynarza. Stwierdzil infekcje, bo suczka od czasu do czasu kaszlala. Dal jej antybiotyk. Jak wrocilam do domu z pracy po poludniu suczka byla osowiala i nie chciala jesc. Na drugi dzien rano znowu do weterynarza. Zostala tam na obserwacji. Zrobil jej przeswietlenie klatki piersiowej i stwierdzil zapalenie pluc. Wyniki krwi w dalszym ciagu byly dobre. Dal jej antybiotyk i pozwolil zabrac ja do domu. W domu godzine pozniej zaczela ciezko oddychac, wiedzialam ze jest zle. Zadzownilam po pogotowie, zeby ratowac mojego skarba. W szpitalu znalazlysmy sie po poltorej godzinie. Jeszcze miala sily, zeby biec do kliniki. W szpitalu weterynarz od razu sugerowal uspienie, strasznie ciezko oddychala. Ja nie chcialam sie zgodzic. Zrobili jej jeszcze jedno przeswietlenie klatki piersiowej i byla prawie cala zajeta. Miala bardzo male szanse na przezycie 24 godzin. Weterynarz nalegal na uspienie. Zgodzilam sie...okolo 23.30. Chcialam byc przy jej smierci, nie chcialam jej zostawiac samej w szpitalu duszacej sie, samej... Ona zawsze bardzo sie bala, ze ja zostawie... Byla z nia do konca. Zaczela oddychac w pewnym momencie spokojniej... Mialam przez chwile wrazenie, ze to jej pomaga, ale potem przestala oddychac... Tak bardzo mi jej brakuje. Kocham ja tak bardzo... Tak szybko odeszla... Nigdy jej nie zapomne... Czasami wyobrazam sobie, ze ona po prostu jest u mojego przyjaciela ulice dalej, tak jest mi latwiej... Pozdrawiam wszystkich... Kasia2013-04-10 11:20 | Wojtek

Witam Serdecznie, mam takie pytanie.Posiadam Yorka, właśnie rozpoczął 4 miesiąc życia. Mój brak asertywności spowodował, że psiak śpi z nami w łóżku no i cóż - zdaje sobie sprawę, że tak już zostanie :)Zaniepokoiła mnie jedna rzecz - piesek tak raz w tygodniu budzi się w nocy z przeraźliwym płaczem połaczonym z takim rechotem. Po prostu zrywa to na równe nogi, okropnie to głośne to jest. Po zapaleniu światła i wzięciu go na ręce od razu się uspokaja. Wykluczam jakiś uraz mechaniczny - ze dwa razy się tak obudził gdy nie padłem.Czego to może być objaw? Dziś sobie pomyślałem, że to moze są jakieś problemy z oddychaniem i się zaniepokoiłem2013-04-07 13:47 | iwona

Czytam te historie, utożsamiam się z nimi. Mój pies yorkshire w wieku 7 lat dostał ataku wątrobowego, który ledwo przeżył. Długie i kosztowne lecenie. Teraz ma 10 lat wychodzą choroby starcze, doszły problemy nerek, nawadniano go kroplówkami, aż go przewodniono, co też dało mi powody do lęku. Bojąc się jego utraty, powróciłam do hodowli. Nabyłam trzy sunie tej samej rasy co on. Podczas zabiegu wyrywania podwójnych zębów w wieku 8 m-cy, jedna z suń mało nie zeszła ze śwata. Ma wadę serca. Dwa razy dziennie dostaje odpowiednio 5 i 4 tabletki. Wyniki EKG i RTG płuc były fatalne. W oecnym czasie powraca do zdrowia, choć nikt nie jest w stanie powiedzieć ile czasu pożyje. Wyklucza mi to ją z hodowli i wystaw. Postaram się zapewnić jej dobre życie, choć część osób, nie posiadających psa radzi żeby ją oddać hodowcy, lub zamienić na inną. Ale z mojej striny nigdy tak się nie stanie. No może, jak już nie będzie mnie stać na pielęgnację to wtedy oddam ją komuś, kto godnie się nią zaopiekuje. I takie to troski zarówno ze staruszkiem jak i dzieciakami. Od szczenięcia dobrze były karmione, no i co to daje- nic, choroby i tak występują. Przed 25-ciu laty był tylko Pedigree Pal, Chappi i żyły te moje sunie po 20 lat, a teraz 10 lat i taki już niby staruszek..... Pozdrawiam Was Wszystkich2013-03-11 14:22 | OLA

umarł mój pies Tofi - 9-letni mieszaniec.. Poranny spacer - wesołe wyrywanie smyczy - uwielbiał ją tarmosić.. spokojny spacer po śniegu, siku.. i nagle osunął się na ziemię.. skurcz tułowia, brak świadomości.. Po oczach widziałam że już nie kontaktuje. Próbowałam go reanimować ale to na nic. Dwa silniejsze skurcze tułowia i było już po nim. Nic wcześniej mu nie dolegało - dużo energii, apetyt, nie kaszlał, żadnej zadyszki. Jedyne co mi przychodzi do głowy to może jakieś powikłania po babeszjozie - miał ją dwa razy w życiu i chociaż za każdym razem z tego wychodził to może zostało uszkodzone serce.. To są tylko moje gdybania. Szukam odpowiedzi. Wiem ze do tego potrzebna jest sekcja ale to już niemożliwe. Proszę na podstawie opisu o podanie możliwej przyczyny śmierci? Czy chore serce może przez prawie 10 lat nie dawać żadnych objawów?2013-03-06 16:08 | Demon

mój sztaffordzik zachorował na zapalenie stawów miał 11 lat po drugiej wizycie u weterynarza poczuł się świetnie radośc trwała tydzien z niedzieli na poniedziałek pies zaczał ciężko oddychać nie mógł się położyć bo śię dusił zmarł w samochodzie mi na kolanach w drodze do weterynarza mój jedyny najkochańszy przyjaciel jestem zdruzgotany2013-01-19 17:33 | ka

dziś odeszła moja ukochana bokserka :( miała 8 lat i nigdy nie chorowała w nocy jak szłam spać była okazem zdrowia rano kiedy zobaczyłam ją leżąca na kanapie wyglądała jakby spała więc podeszłam do niej złapałam ją i mówiłam żeby wstała a ona już nie żyła :( odeszła tak nagle najprawdopodobniej serduszko przestało jej bić nie wiem jak dalej żyć moja rozpacz jest nie do opisania tak bardzo boli kiedy ukochane zwierzę odchodzi . jednego nie mogę zrozumieć nigdy nie chorowała była okazem zdrowia radosna dużo się ruszała wieczorem jeszcze się bawiłyśmy a rano przeżyłam szok . Tak bardzo boli mnie jej strata że nie wiem jak sobie z tym poradzić powiem jedno ludzie posiadający boksery wybierzcie sie z nimi do weterynarza na kompletne badania moja sunia była okazem zdrowia a w tak młodym wieku odeszła :( na zawsze pozostanie w moim sercu tak mi źle i smutno bez niej najdziwniejszy jest ten fakt że w nocy nie mogłam spać ciąglę się budziłam .. a wieczorem robiłam jej zdjęcie bo tak śmiesznie leżała szok który przeszłam dziś rano nie życzę tego nikomu :(2013-01-08 0:29 | renata

Witam nasz piesek rasy york mial tylko 11miesiecy odszedl 29 grudnia byl to najgorszy dzien w naszym zyciu teraz zostal zal i smutek .w naszych sercach .choroba wystapila bardzo szybko a wiec koncem listopada pani wete.nie postawila diagnozy dopiero wroclawski uniwersytet postawil diagnoze powazna wada serca i woda w plucu ,walczylismy do konca leki i sterdy nic nie pomoglo ale nie uspilismy naszego maluszka mialam nadzieje ze diagnoza z wroclawia jest bzdura ale jednak nie .nasz maluszek zmarl mi na rekach ,nie zycze tego nikomu serce boli .i mam prosbe pseudo-hodowcy nie sprzedawajcie pieskow ludziom z wadami a jak chcecie zarabiac zbadajcie swoje pieski poniewaz one cierpiom i my ludzie tez.2012-12-27 21:20 | xxx

Nasz 7 letni owczarek też dziś umarł na sreduszko :( Pierwsze niepokojące objawy pojawiły się 11 dni temu bo przestał jeść, ciąge leżał i ciężej oddychał . Na 3 dzień jak nie było zmiany poszedł do weterynarza... no i niewydolność serca, płyn w brzuchu... leczony do dnia dzisiejszego... Dostawał już najmocniejsze leki niestety bez żadnej poprawy. Dzisiajeszą noc głównie stał w jednym miejcu na chwile się kładł ale zaraz znowu wstawał... rano zawieziony do klinik... podejżenie że psiak ma krew w płucach. O 18 tel że jest coraz słabszy i że był już reanimowany. Psiaka odratowali. Jednak już nie chcieliśmy zeby się tak meczył i jechaliśmy żeby go uśpić ale nie zdąrzyliśmy... Po 15 minutach po pierwszej reanimacji znów się pogorszyło i nie udało się już nic zrobić :(2012-12-16 18:54 | Adam

Właśnie odeszła suka DORA , owczarek niemiecki.Za tydzień miałaby 2 lata.Od małego u nas. Jak to przeżyć?O godzinie 10 rano była smutna, osowiała, nie chciała jeść.O 18 już umarła. Co zjadła? Co się stało?2012-12-05 23:10 | krystyna

Witam, może ktoś mi podpowie co mogło być przyczyną dziwnego zachowania naszej rocznej shih tzu.Nagle zaczęła się krztusić, harczeć. Zachowywała się tak jakby połknęła jakiś przedmiot i chciała to wyrzucić z przełyku. Po obu bokach pyszczka zwisały jej dwie jakby "tasiemki" więc pomyślałąm,że coś połknęła i się dusi. Sprawdziłam - to była śluzowata ropna wydzielina. Suczka wydawała dziwne odgłosy - takie krztusząco-harczące. Wyglądało tak jakby chciała coś wyrzucić z porzełyku, potem szybko to przełykała i jej przeszło. Wytarłam pyszczek papierem toaletowym - to była ropa.... śliska ciągnąca się - śluzowata ropa. Czy może to jakieś pasożyty w przewodzie pokarmowym?? a może jakaś choroba??? Nasza sunia jest radosnym i bardzo ruchliwym psem, ale dzisiaj nie miała apetytu i była osowiała.Jutro idziemy do wet-a ale wiem z doświadczenia że różnie z nimi bywa. Może więc ktoś coś podpowie? Ja jeszcze z czymś takim się nie spotkałam.2012-11-28 13:27 | Monika

Trzy tygodnie temu odszedł nagle mój ukochany pies, owczarek szkocki. Borys w dniu śmierci miał dokładnie 19 miesięcy, więc miał całe życie przed sobą. Kilka dni przed śmiercią był poddany kastracji, po zabiegu czuł sie dobrze, był jak zawsze wesoły, radosny, pełen życia, ranka pięknie się goiła, szew nie był zaczerwieniony, nie bylo żadnego obrzęku, opuchnizny- wszyscy byliśmy tak szczęśliwi, że piesek po zabiegu bardzo szybko wrócił do formy. Kilka dni po zabiegu spał na legowisku w pokoju, obudził sie i zaskowytał 4 razy...i było po wszystkim. Prawdopodobnie narkoza osłabiła serce, które być może miało jakąś wade, staram się sobie nie wyrzucać, że to przez zabieg- miesiąc potem Borys poszedłby na swoje pierwsze oczyszczanie zębów, przy którym równiez używa się narkozy. Tak nagła śmierć modego, pełnego życia psa budzi bunt, sprzeciw, brak pogodzenia sie z sytuacją. Cały czas nie dociera do mnie, ze go nie ma i już nie będzie- że nie będzie mnie zaczepiał swoją białą łapką, że nie będzie zasypiał z pyskiem na moich kolanach, że nie będziemy już razem w letnie poranki kąpać się w jeziorze, że nie będzie krok w krok kręcił się za mną po domu, nie będzie na mnie patrzył swoimi mądrymi brązowymi oczami, nie będzie biegał jak dziki świrus z moim synem... Bardzo tęsnię za swoim psem, będzie w moim sercu na zawsze. Kocham Cię Borysku.2012-11-18 15:53 | Edyta

Dziś 18.12.2012 roku o 10,40 umarł nasz pies dog niemicki MATRIX . Przeżył 9 lat i 3 miesiące. Był psem upartym i charakterem ... ale wiernym i wspaniałym przyjacielem naszej rodzinki . Miłym , kochającym ludzi psem . Umarł na serduszko , miał płyn w płucach , cierpiał , nie mogliśmy mu już pomóc ...Wiemy że żaden inny pies nie zastąpi naszego Matrixa - bo on był tylko jeden ...Kochany , uparty nasz Dogu !2012-10-19 18:03 | MARIOLA

Witam!niedawno odszedł mój ukochany pies DZEKUŚ,MINEŁO 3TYG.I NIEMOGĘ SIĘ Z TYM POGODZIC!zanim odszedł byliśmy trzy razy u weterynarza i aden nic nie pomógł z psem było coraz gorzej,na trzeciej wizycie w klinice po badaniu ekg,ktore wyszło dobre,miałam przejsc na rtg klatki,pies mi sie położył,za chwile zsiniał mu język ,zawołalam lekarza ,zabrał go pod tlen,za chwile zrobił rtg na ktorym pies sie juz słaniał ,po rtg zaczął odchodzic ,nie pomogła reanimacja-szok!!!!nie moge sie z tym pogodzic a 17 godz, wczesniej był na spacerku,fakt miał wysokie AP,ALAT był leczony proursanem,hepatiale,był po operacji wiezadła,regularnie byłam u weta ,praktycznie co miesiaci= i mial ekg 3razy robione,nie moge zrozumiec co sie stało.Na ostatnim spacerze zjadł na dworze kosc ,przyszedł do domu ,usiadł z rozstawionymi łapami i wyciagnietą głową do przodu ,dyszał z otwartym pyszczkiem strasznie szybko az mu cały brzuch latał.pojechałam do kliniki wieczorem ,zrobili usg -brak płynow w jamie brzusznej podali steryd i antyb.WROCIŁAM DO DOMU BYŁO JESZCZE GORZEJ,DYSZAL,SZYBKO ODDYCHAŁ.RANO ZACIAGNELAM GO DO OSIEDLOWEGO WETER.,LEDWO SZEDŁ.ZNOWY ZASTRZYKI ,GLUKOZA W NORMIE ,NIESŁYSZALNE SERCE,JAKIES SZMERY W OSKRZELACH,POJECHALAM DO KLINIKI NO I TO BYŁA JEGO OSTATNIA WIZYTA:(((WROCIŁAM BEZ NIEGO,NIE WIEM CO SIE STAŁO?EKG W NORMIE ,RTG NIE WYKAZAL OBCEGO CIAŁA GDZIES W PRZELYKU,JEDYNIE JAKIS GUZ POD PŁUCEM.NIE MOGE TEGO ZROZUMIEC ,MOZE TE ZASTRZYKI MU ZASZKODZIŁY2012-10-06 11:45 | Katarzyna

20.04.2012 oddałam moją ukochaną 3 letnią sunię Daisy (cocer spaniel) na sterylizację - niestety nie przeżyła. Weterynarz twierdził że serce nie wytrzymało. Mam wielki żal do siebie, że to zrobiłam. Bardzo jest mi jej brak i bardzo za nią tęsknię. Nie wiem kiedy pogodzę się z jej odejściem.Obecnie mam drugiego pieska Dyzia, również cocer spaniela, bo uwielbiam tą rasę. Wypełnia wielką pustkę jaka po niej pozostała, ale jej niezastąpi.Pozdrawiam wszystkich kochających psy i taktujących je jak "kogoś" wyjątkowego, bo są tego warte!2012-10-04 20:43 | Patrycja

Dzisiaj odszedł mój kochany jamnik Niko miał 11 lat od marca chorował na serce.Umarł mojej mamie na kolanach w drodze do weterynarza,mieliśmy go dzisiaj uśpić,bo już tak się męczył,że serce pękało.Od kilku dni był coraz słabszy,mało jadł od wczoraj nie spał przez duszności i ogromny brzuszek.Miesiąc temu miał ściąganą wodę,ale dobrze było tylko kilka dni,woda zbierała się na nowo,leki przestały działać.Jestem jedynaczką,ale ten pies był dla mnie jak brat,może to dla kogoś jest głupie,ale tak bardzo go kochałam:(Mój pięcioletni synek nie do końca to wszystko rozumie,ale gdy widzi jak płacze podchodzi do mnie i przytula mnie,to trochę pomaga:)Rodzice nie chcą już psa,bo każda strata boli jeszcze bardziej.Pozdrawiam!2012-09-25 22:38 | marta

witajcie w czwartek bedzie mc jak nie mam kacperka,najgorsze sa ranki i wieczory,tym bardziej ze mieszkam sama i on byl moim najlepszym przyjacielem,smutno i pusto strasznie,wisi teraz jego zdjecie na lodowci i tak spogladal na niego rano jak robie kawke bo zawsze troszke dawalam mu mleczka,uwielbial to,jeszcze nie moge sie z tym pogodzic ze go juz nie ma,jest bardzo ciezko.......spij slodko,,,,,,kochalam i kocham Cie nad zycie.2012-09-16 12:32 | Irenka

Smutne te wasze wpisy.Od dluzszgo czasu szykuję się na podobne smutne przeżycia.Ale walczymy i cieszymy sie kazdym dniem.Moja sunia ma 14 lat,niedawno wycielismy jej sutki z powodu nowotworu.Bardzo sie balismy operacji bo suczka ma chore serce.Zaryzykowalismy,bo lepiej probowac niz siedziec i czekac az bedzie gorzej.Mielismy to szczescie ze trafilismy do dobrego weterynarza (nikt sie nie chcial podjąc operacji).Choc byla kosztowna-warto bylo.Wybudzila sie na szczescie.Nigdy nie zapomne tych kilku godzin czekania,pustego głuchego domu,niepewnosci,ostatniego spojrzenia gdy byla usypiana....Pies szybko sie męczy,zle znosi upaly,nie ma w niej juz tej energi co kiedys,jest osowiała i powolna,ciezko oddycha,czesto kuleje ze zmeczenia.Kaszle czesto w nocy i nad ranem (to nie jest kaszel ale przerazliwe duszenie sie calym cialem,nie moze tchu załapac).(nie wiem jak jej wtedy pomóc???)Staramy sie ją oszczedzac i otaczac szczegolną troską,je male porcje chudego mięsa z ryzem-rano i wieczorem,chudy nabial,białko,czasem rybę,sporadycznie je suchą karmę seniora lajt -(nie powinna przez chorą watobę),ale daje jej minimalnie-to jej wieloletni rytual,w nocy cos sobie pochrupac.Martwię sie o jej duzy brzuch,nei wiem czy to przez tą karmę czy to moze wodobrzusze?apetyt wciąz ma dobry,zwlaszcza jak sie denerwuje.Powinna jesc do konca zycia vetmedin,ale nie stac nas na niego,kupuje jej go sporadycznie-wiem ze to źle,ale pocieszam sie ze lepiej tak niz wcale...Furosemidum kupilam wczoraj,zoabczymy czy coś zmieni.Dochodzi do tego postępująca zaćma-pies widzi jak przez mgłę-ale dobrze radzi sobie nosem na szczescie.I od kilku dni walczymy z przeziembieniem- za radą pani weterynarz -witaminą C...Ciezko nam,ale wierzymy ze przed nami jeszcze dlugie lata,pies mimo ze jest powolniejszy,mniej radosny wyczuwa nasze poswiecenie.Nie chce byc sama w domu,spi na moich ciuchach jak mnie nie ma,lezy mi czesto pod nogami swiadoma ze w razie czego zawsze jej pomogę :] Zaden inny pies nie zastąpi nigdy mojej oddanej staruszki :]Nie raz stróżowała pod nogami moich 2 letnich siostrzenców,nie raz warowała przy mnie jak byłam chora...Przez 14 lat zawsze na spacerze olewa WSZYSTKIE inne zainteresowane nią pieski,zawsze grzeczna dumna,zmaniererowana wpatrzona w swoją panią :]2012-09-10 10:05 | Klara

Ja natomiast mam wielki powod do radości. Po dokładnym badaniu serduszka mojego pieska okazało się, że wada w postaci niedomykalnosci zastawki dwudzielnej po 2 latach cofnęła się. Niedomykalność jest tak mała, że nie wymaga leczenia farmakologicznego. Bardzo sie Cieszymy. Nie liczylam na to, że choroba ustapi raczej myslałam, że się pogłębi.2012-09-08 18:26 | pawel

dziś mial muj pies operacje i się nie obudził mial chore serce i coś z płucami muj kochany misiu bardzo bardzo zanim tensknie mial 6 miesiency chodz z nim nie jestem kocham go2012-09-08 18:20 | pawel

dzis umar mi piesek mial na imie misiu mial chore serduszko i coś z plucami BARDZO BARDZO ZANIM TENSKNIE2012-09-05 18:20 | ala

03 września 2012r odszedł mój pies ukochany Moresek , miał 11 lat . tez chorował na serduszko . bardzo za nim tęskniępłacze i bardzo chciałabym przytulic się do jego ciepłego uszka . BARDZO MI GO BRAKUJEStrona główna  |  Redakcja  |  O wortalu PSY24.PL  |  WspółpracaReklama  |  Katalogi  |  Kontakt

Wszelkie prawa zastrzeżone Wydawca, producent portali internetowych Soluma | | mapa witryny
| login statystyka