Psy - rasy psów - ogłoszenia o szczeniakach - psy rasowe - wszystko o psach - pies

rasy psów katalog

szczeniaczkowo

Kiedy zabrać szczenię do domu?

czytano 26080 razy
Opinie na temat kiedy powinno się odstawić szczenię od matki i zabrać do nowego domu są różne. Korzyści, jakie płyną z przebywania z rodzeństwem. należy przeciwstawić tym. jakie płyną ze zmiany domu i rozpoczęcia życia w świecie ludzi.

Im dłużej szczenię przebywa z matką i pozostałym rodzeństwem, tym lepiej uczy się "psiego" sposobu kontaktowania się z innymi psami, w tym także reagowania na nie. Szczeniętom, które opuściły matkę zbyt wcześnie, z pewnością brakuje beztroskich zabaw z rodzeństwem. W przyszłości mogą one mieć problemy w kontaktach z innymi psami, co w konsekwencji prowadzić może do zachowań agresywnych w ich dojrzałym życiu. Nie tylko bowiem nie będą one potrafiły "odbierać" sygnałów, jakie "wysyłają" do nich inne psy - one same będą "wysyłać" takie, które w pozostałych psach wywołać mogą agresję. Brakuje im również dyscypliny, jaką każda suka narzuca szczeniętom od pierwszego dnia ich narodzin. Im bardziej brakuje tego elementu, tym trudniej będzie przyszłemu właścicielowi zdyscyplinować swojego psa.

psy, rasy psów, og?oszenia o szczeniakach, psy rasowe, wszystko o psach

Z drugiej jednak strony - im dłużej szczenię pozostaje w kojcu, tym trudniej jest mu nauczyć się ..ludzkiego" sposobu reagowania na świat. Jeżeli szczenię pozostaje w kojcu zbyt długo - np. w przypadku hodowców, którzy trzymają szczenięta do szóstego miesiąca życia po to tylko, aby zobaczyć czy oczekiwane cechy charakteru są już u nich widoczne - istnieje prawdopodobieństwo, że będzie 'ono miało problemy w przyszłych kontaktach z ludźmi, co z pewnością nie uczyni go "idealnym" towarzyszem naszego życia. Szczenięta takie bardzo często przedkładają towarzystwo innych psów nad towarzystwo ludzi, trudno jest się z nimi komunikować czy bawić, potrafią być tchórzliwe i często okazywać agresję do osób, których nie znają.

Tak więc decyzja, "kiedy zabrać szczenię do domu", jest zawsze kompromisem. Kompromisem, który należy rozważyć zwłaszcza wtedy, kiedy decy¬dujesz się na psa, który ma lepiej wchodzić w reakcje albo z ludźmi, albo z innymi psami. Obecnie uważa się, że sześć-siedem tygodni spędzonych w kojcu wystarcza, by szczenię nauczyło się współżycia z innymi psami, po tym okresie zaś powinien nastąpić czas nauki współżycia z ludźmi. Nie decyduj się więc na psa, który ma więcej niż dziewięć tygodni, chyba, że jesteś pewien, iż dbano o jego socjalizację i poświęcono mu wiele uwagi.

Gwen Bailey
"Szczęście nazywa się Lucky"
Wydawnictwo Galaktyka: www.galaktyka.com.pl
    data edycji: 2010.04.18 04:07
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji PSY24.PL.

Korzystanie z tej witryny oznacza akceptację zasad jej użytkowania   |    Polityka Cookies    |   Stwórz własny portal - za darmo!   |   portale internetowe

Strona główna  |  Redakcja  |  O wortalu PSY24.PL  |  WspółpracaReklama  |  Katalogi  |  Kontakt

Wszelkie prawa zastrzeżone ˆ Wydawca, producent portali internetowych Soluma | | mapa witryny
| login statystyka