Psy - rasy psów - ogłoszenia o szczeniakach - psy rasowe - wszystko o psach - pies

szczeniaczkowo

Pies głośno szczeka

czytano 4986 razy


Głośne szczekanie.


Kiedy rosnące szczenię z czasem nabiera pewności siebie zaczyna być coraz głośniejsze. Ujada z byle przyczyny. Pamietajmy, że nie w samym szczekaniu zawiera się problem. Pies szczeka i już, to naturalna reakcja. Problem pojawia się, gdy właściciel nie umie zapanować nad hałasujacym, jazgotliwym psiakiem, przez co naraża się na pretensje sąsiadów a także utratę "świętego spokoju" w domowych pieleszach. Najczęściej wspomniany kłopot dotyczy półrocznych i trochę starszych szczeniaków.


Co robić, jak zapobiegać szczekaniu?

1. Zawsze kiedy pies zaczyna niepotrzebnie szczekać, w odpowiedzi na jakieś odgłosy z otoczenia, należy niezwłocznie mu przerwać krótką komendą. "Cisza!". "Spokój!". Kiedy choćby na chwilę zamilknie – nagrodzić.

2. Kiedy zaczynają pojawiać się okoliczności - prowokacja, "powód" szczekania – odwrócić uwagę psa i zajmij go czymś innym.

3. Bywa, że przyczyną szczekania jest lęk, nerwowa reakcja wynikająca ze złej socjalizacji psa. Pracuj nad swobodnym, zrównoważonym zachowaniem pupila w różnych miejscach i różnych okolicznościach. Kiedy ma miejsce spokojne zachowanie, prawidłowa reakcja na niejednokrotnie zaskakujace okoliczności - chwal, nagradzaj. Ignoruj, stwarzaj spokojną zrównoważoną atmosferę kiedy psiak  boi się czegoś np. cienia, nieznanego przedmioty itp.    

4. Czasami pies szczeka z nudów, dlatego na różny sposób zajmuj go, baw się z nim jak najwięcej, wyprowadzaj na spacer, pozwól psu się wybiegać ażeby rozładował nadmiar energii.

5. Jeśli pies szczeka pod twoją nieobecność, należy powoli go do niej przyzwyczajać rozstając się najpierw na kilka, później kilkanaście minut, a w końcu na jedną, czy kilka godzin (nie żegnaj się z psem, gdy wychodzisz!).



Nigdy:

1. Nie używaj kolczatki a także obroży elektrycznej.
2. Nie rozważaj ewentualności drastycznego rozwiazania problemu w postaci operowania strun głosowych psa (polskie prawo tego zabrania). Jest to niebywale brutalna ingerencja w naturalną potrzebę zwierzęcia do wydawania głosu.     
3. Nie drażnij psa, nie wyrabiaj w nim agresji. Szkolenie obronne prowadź wyłącznie pod patronatem doświadczonych treserów ze Związku Kynologicznego.
4. Nie bij psa!


Mariusz Antoszczuk
www.beagle24.pl
WORTAL PSY24.PL (www.psy24.pl)




    data edycji: 2010.04.18 04:02
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji PSY24.PL.




komentarzy: 1         Dodaj komentarz

2010-06-24 23:08 | KO

Mam problem z moim małym pupilem... Ma 2 m-ce (pekinczyk) i strasznie szczeka na inne psy... Te dużo starszei zdecydowanie wieksze ignorują jego zaczepki, zaś te mniejsze odwzajemniają zaczepki... Dziś na spacerze, po glosnym "przywitaniu" obsikał go roczny york... Wiem, ze w charakterze pekinów jest zawadiacki temperament, kompletnie jednak nie rozumiem co oznaczało takie zachowanie yorka... Po obszczekaniu oba pieski obwąchały się wzajemnie i nagle york podniósł nogę i młodszego "oblał". Dwa samce, 2m-ce pekin, york 1 rok. Proszę o wytłumaczenie i wskazówki jak wprowadzać mojego pekina w pieski świat. Krótko smycz, zmiana kierunku spaceru nagrody i nawoływania nic nie dają gdy zobaczy innego psa czy sukę...



Strona główna  |  Redakcja  |  O wortalu PSY24.PL  |  WspółpracaReklama  |  Katalogi  |  Kontakt

Strona główna  |  Redakcja  |  O wortalu PSY24.PL  |  WspółpracaReklama  |  Katalogi  |  Kontakt

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agencja reklamowa idea4you.eu | System CMS | mapa witryny
| login statystyka